Juniperus communis 'Zeal'

Juniperus communis 'Zeal'

jałowiec pospolity 'Zeal'

Odmiana znaleziona w Anglii, przez H. J. Welch’a przed 1979r. Jest to dosyć wolno rosnąca, karłowa odmiana jałowca o płożącym pokroju i niebieskozielonym ulistnieniu, tworząca zwarte maty okrywające podłoże. Po 10 latach uprawy krzewy osiągają zaledwie 0,15 m wysokości przy 1 m średnicy. Pędy wyrastają promieniście ze środka krzewu i wyginają się ku ziemi. Igły są krótkie, przylegające do pędów, zielone z niebieskim odcieniem. Może być także oferowana w postaci niewielkich drzewek , zaszczepionych na podkładce. Roślina łatwa w uprawie, o bardzo skromnych wymaganiach glebowych. Doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach ubogich w składniki pokarmowe, suchych a nawet jałowych. Źle rośnie jedynie na miejscach zbyt wilgotnych lub podmokłych. Jest w pełni mrozoodporna i może być sadzona na terenie całego kraju. Rośliny ze względu na płytki, ale rozległy system korzeniowy doskonale nadają się do sadzenia na skarpach i nasypach umacniając je i chroniąc przed osuwaniem ziemi i wypłukiwaniem w czasie silnych opadów deszczu. Odmiana ‘Zeal’ polecana do sadzenia szczególnie w małych ogrodach przydomowych. Doskonale komponuje się z innymi krzewami iglastymi. Może rosnąć w dużych ogrodach skalnych i na wrzosowiskach. Krzewy wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się sadzone na murkach, z których malowniczo zwieszają pędy.
zasięg geograficzny
pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): H. J. Welch 1979 Anglia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój płożący
docelowa wysokość od 0,1 m do 0,2 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże suche
podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby piaszczysta
przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
roślina okrywowa
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
w grupach
strefa 4
Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

11102 roślin

8918 roślin w produkcji

17803 zdjęć

7606 opisów

Ostatni wpis:

2022-06-24
Acer campestre 'Compactum'

Użytkowników online:

101 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday