Chamaecyparis lawsoniana 'Kelleriis Gold'

Chamaecyparis lawsoniana 'Kelleriis Gold'

cyprysik Lawsona 'Kelleriis Gold'

Krzew o umiarkowanie wolnym tempie wzrostu, tworzący regularne, smukłe stożki. Osiąga po 10 latach uprawy około 2 m wysokości. Pędy wzniesione. Gałązki ustawione poziomo, z lekko przewisającymi wierzchołkami. Same gałązki płaskie, delikatne, pokryte jasnozielonymi łuskami. Młode przyrosty wyraźnie jasnożółte. Cytrynowa barwa wiosennych przyrostów nie jest zbyt trwała, na zimę krzewy z powrotem stają się zielone. Odmiana uważana za jedną z bardziej odpornych na mróz. Krzewy dobrze rosną na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie żyznych i wilgotnych, w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Nadają się do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz w parkach, pojedynczo lub w grupach, także w formie żywopłotów lub szpalerów.

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie pierwsza publikacja: H.J. Grootendorst 1969 Dendroflora 6; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Odmiana uzyskana z siewki około 1938 roku w szkółce D.T. Poulsen'a w Kelleriis Dania; wprowadzenie do handlu: Wprowadzona do handlu początkowo pod nazwą 'Aurea Kelleriis' lub 'Kelleriis Aurea' 1944
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój stożkowy
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) żółte, złociste
jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie w grupach
żywopłot
szpaler
parki
ogrody przydomowe
strefa 6a

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday