Chamaecyparis lawsoniana 'Kelleriis Gold'

Chamaecyparis lawsoniana 'Kelleriis Gold'

cyprysik Lawsona 'Kelleriis Gold'

Krzew o umiarkowanie wolnym tempie wzrostu, tworzący regularne, smukłe stożki. Osiąga po 10 latach uprawy około 2 m wysokości. Pędy wzniesione. Gałązki ustawione poziomo, z lekko przewisającymi wierzchołkami. Same gałązki płaskie, delikatne, pokryte jasnozielonymi łuskami. Młode przyrosty wyraźnie jasnożółte. Cytrynowa barwa wiosennych przyrostów nie jest zbyt trwała, na zimę krzewy z powrotem stają się zielone. Odmiana uważana za jedną z bardziej odpornych na mróz. Krzewy dobrze rosną na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie żyznych i wilgotnych, w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Nadają się do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz w parkach, pojedynczo lub w grupach, także w formie żywopłotów lub szpalerów.

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie pierwsza publikacja: H.J. Grootendorst 1969 Dendroflora 6; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Odmiana uzyskana z siewki około 1938 roku w szkółce D.T. Poulsen'a w Kelleriis Dania; wprowadzenie do handlu: Wprowadzona do handlu początkowo pod nazwą 'Aurea Kelleriis' lub 'Kelleriis Aurea' 1944
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca (karłowa)
pokrój stożkowy
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
żółte, złociste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
szpaler
żywopłot
w grupach
strefa 6a

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday