Chamaecyparis lawsoniana 'Pembury Blue'

Chamaecyparis lawsoniana 'Pembury Blue'

cyprysik Lawsona 'Pembury Blue'

Drzewo o wzniesionym, stożkowatym pokroju i efektownej, intensywnie szaroniebieskiej barwie gałązek. Odmiana rośnie szybko, po 10 latach uprawy osiąga 3 m wysokości. Pędy w górnej części rośliny wzniesione, w niższej ułożone horyzontalnie. Gałązki bardzo cienkie, filigranowe, w pierwszym roku srebrzystoniebieskie, w drugim roku z odcieniem zieleni. Łuski drobne, delikatne, przylegające do gałązek. Pokrój młodych roślin dosyć luźny, otwarty. Z czasem drzewka zagęszczają się tworząc zwarte, regularne stożki. Odmiana ceniona ze względu na unikalną, wyrazistą barwę. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne. Polecana do uprawy w pasie nadmorskim i w zachodniej części kraju, na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych, pojedynczo lub w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi.

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie pierwsza publikacja: G. Jackman 1968 katalog szkółki Jackman & Son; odkrywca, hodowca (selekcjoner): odmiana wyhodowana około 1965 roku w szkółce Baggesen w Pembury Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: G. Jackman & Son, York 1968 Wielka Brytania
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój stożkowy
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
ciekawy pokrój
zastosowanie w grupach
ogrody przydomowe
nagrody AGM
strefa 6b

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday