Clematis 'Błękitny Anioł'

Clematis 'Błękitny Anioł'

Synonim lac.: Clematis 'Blue Angel'

powojnik 'Błękitny Anioł'

Grupa Late Large-flowered (incl. Jackmanii & Lanuginosa)

Zdrowe, umiarkowanie silnie rosnące pnącze o pięknych kwiatach, owijające się wokół podpór za pomocą ogonków liściowych. Polska odmiana wyhodowana brzez jezuitę, brata Stefana Franczaka. Osiąga wysokość 3-4 m. Kwiaty jasnoniebieskie, średnicy 13 cm, z działkami o pofalowanych brzegach i żółtozielonymi pręcikami. Kwitnie obficie, od końca VI do VIII. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, dobrze zdrenowanych, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Nie toleruje gleb podmokłych, zbyt ciężkich, gliniastych lub zbyt lekkich, piaszczystych. Może rosnąć na każdej wystawie, od południowej do północnej, ale najlepiej kwitnie w miejscach dobrze oświetlonych. Wymaga silnego cięcia wczesną wiosną, w pierwszym roku 20 cm od ziemi, nad 2-3 parą pąków, w kolejnych 40 cm, następnie 50 cm od ziemi. W ogrodzie wymaga podpór złożonych z elementów o średnicy do 1 cm. Nadaje się do uprawy przy siatkach ogrodzeniowych, kratach mocowanych do ścian, altanach, pergolach i innych konstrukcjach ogrodowych. Może rosnąć w dużych pojemnikach na tarasach i balkonach.

autor: Szczepan Marczyński, CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa;

pochodzenie PL polska odmiana
odkrywca, hodowca (selekcjoner): brat Stefan Franczak Polska; wprowadzenie do handlu: Clematis Szkółka Pojemnikowa 1998 Polska
grupa roślin pnącza
pokrój pnącze
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa kwiatów niebieskie
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
pojemniki, balkony, tarasy
nagrody wyróżniona w Boskoop w 1990 roku; złoty medal na Plantarium'1992; Award of Garden Merit RHS
strefa 4
Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday