Delphinium 'Summer Skies'

Delphinium 'Summer Skies'

Synonim lac.: Delphinium 'Sommerhimmel'

ostróżka 'Summer Skies'

Grupa Pacific Giant

Powszechnie uprawiana, okazała i bardzo ozdobna bylina o wzniesionym pokroju. W czasie kwitnienia osiąga 1,2-1,8 m wysokości. Liście duże, dłoniaste, 5-7 dzielne, z trójwrębnymi, ostro ząbkowanymi listkami, na długich ogonkach. Wiosną liście tworzą ciemnozieloną kępę. Kwiaty jasnoniebieskie z czysto białym wnętrzem kwiatu tzw. oczkiem, osadzone gęsto na długich szypułkach, tworzą wyprostowane grona na szczytach sztywnych, słabo ulistnionych pędów kwiatostanowych. Rolę płatków korony pełnią zrośnięte dołem, okrągławe działki kielicha, z których jeden przekształcony jest w charakterystyczną, długą ostrogę. Wnętrze kwiatu tworzą zredukowane, białe płatki korony, liczne pręciki oraz od 2 do 5 słupków. Kwiaty rozwijają się stopniowo, od podstawy kwiatostanu ku górze, Kwitnienie rozpoczyna się w VI, a trwa do VII. Roślina miododajna i owadopylna, o określonych wymaganiach uprawowych. Mrozoodporność roślin bardzo dobra. Najlepiej rośnie na żyznym, głęboko uprawionym, próchnicznym i umiarkowanie wilgotnym podłożu. Preferuje stanowiska osłonięte od wiatru, słoneczne lub lekko ocienione. Rośliny korzystnie reagują na co 2-3 tygodniowe nawożenie, zwłaszcza ze zwiększoną ilością fosforu i potasu, ściółkowanie podłoża i nawadnianie w okresach dłużej utrzymującej się suszy. Odmiana o wysokich pędach kwiatostanowych, mających tendencję do pokładania, wymagająca instalowania podpór. Przycięcie pędów kwiatostanowych po pierwszym kwitnieniu stymuluje rozwój pąków i ponowne kwitnienie roślin we wrześniu i październiku. Bylina krótkowieczna, po 2-3 latach rośliny powinno się podzielić i przesadzić na nowe miejsce. Odmiana rozmnażana przez wysiew nasion lub podział roślin. Nadaje się do sadzenia w ogrodach o charakterze naturalistycznym i rustykalnym. Efektownie prezentuje się na rabatach, zarówno w wielobarwnych kompozycjach bylinowych, jak też w większych skupinach. Dobrze komponuje się ze złocieniami, dzielżanami, nachyłkami i jeżówkami. Nadaje się na kwiat cięty - okazale prezentuje się w wazonach.

autorzy: Małgorzata Kunka; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kolumnowy
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów niebieskie
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby próchniczna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
kwiaty cięte
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 5

autorzy: Małgorzata Kunka; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10720 roślin

8612 roślin w produkcji

16227 zdjęć

7438 opisów

Ostatni wpis:

2021-10-14
Abies koreana

Użytkowników online:

104 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday