Eucalyptus gunnii

Eucalyptus gunnii

eukaliptus górski

Roślina pochodząca z Tasmanii, gdzie – podobnie jak w Australii oraz Nowej Zelandii, w klimacie znacznie cieplejszym i wilgotniejszym niż nasz – jest drzewem dorastającym do wysokości 30 m. Jeden z odporniejszych na mróz gatunków eukaliptusa – ma znosić nawet -20⁰C. Coraz popularniejszy na zachodzie Europy, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich. Młodociane liście są niebieskie, okrągłe lub owalne, o szerokości 2,5-5 cm, a starsze – zielone i wydłużone. W naszym klimacie jednak, poza bardzo ciepłymi stanowiskami, należy uprawiać te rośliny w dużych pojemnikach, które na zimę można wnieść do wnętrza (jasnego, o temperaturze ok. 10⁰C). Eukaliptus wymaga słonecznego miejsca, jest odporny na niedostatek wody. Rośliny warto przycinać, wówczas pojawiają się kolejne pędy pokryte niebieskimi liśćmi. Pędy są cennym materiałem bukieciarskim.

autorzy: Alicja Cecot; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin byliny
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ozdobne z liści/igieł
zastosowanie pojemniki, balkony, tarasy
strefa 8

autorzy: Alicja Cecot; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

11117 roślin

8931 roślin w produkcji

17838 zdjęć

7607 opisów

Ostatni wpis:

2022-08-17
Abies ×arnoldiana 'Jan Paweł II'

Użytkowników online:

63 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday