Achillea 'Coronation Gold'

Achillea 'Coronation Gold'

Synonim lac.: Achillea filipendulina 'Coronation Gold'

krwawnik 'Coronation Gold'

Jedna z najcenniejszych, a zarazem najstarszych odmian wywodzących się od gatunku krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulina), otrzymana w wyniku krzyżowania go z (prawdopodobnie) krwawnikiem tarczowym (Achillea clypeolata)i nazwana dla upamiętnienia koronacji królowej angielskiej Elżbiety II. Osiąga wysokość 0,8-1 m. Ma pokrój podobny do A. filipendulina, ale nieco bardziej zwarty, ponadto pędy odmiany 'Coronation Gold' są sztywniejsze. Oprócz tego wyróżnia się ona intensywną, złotożółtą barwą kwiatostanów, których średnica wynosi do 10 cm. Baldachogrona pojawiają się od końca czerwca do mniej więcej połowy września, wabią motyle, nadają się na kwiaty cięte i do zasuszania. Nie zawiązują nasion (ale warto usuwać przekwitłe pędy). Mają - podobnie jak wszystkie inne części rośliny - przyjemny, 'ziołowy' zapach. Dekoracyjne są również szarozielone, pierzaste liście. Roślina wymaga słonecznego stanowiska i przepuszczalnego podłoża - nie powinno być ono za mokre (lub źle zdrenowane) ani zbyt zasobne w składniki pokarmowe, zwłaszcza w azot. Zaleca się dzielić kępy co 4,5 lat, by odmłodzić roślinę (by nie drobniały kwiatostany). Nadaje się na rabaty, na wysokie obwódki, a także do sadzenia w grupach; do ogrodów skalnych i ziołowych, naturalistycznych ('wiejskich').

autorzy: Alicja Cecot; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): R. B. Pole Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: Lye End Nursery Wielka Brytania
grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzaczasty wyprostowany
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pachnące
kwiatostan
barwa kwiatów żółte
pora kwitnienia lipiec
sierpień
wrzesień
wilgotność podłoże suche
podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny
odczyn zasadowy
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory odporność na zasolenie
pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
rekultywacja
ogrody skalne
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
kwiaty cięte
suche bukiety
nagrody Award of Garden Merit (1993 r.) przyznawana przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) wartościowym roślinom ogrodowym.
strefa 3

autorzy: Alicja Cecot; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday