Hydrangea macrophylla 'Tricolor'

Hydrangea macrophylla 'Tricolor'

Synonim lac.: Hydrangea macrophylla 'Teller Variegata'

hortensja ogrodowa 'Tricolor'

Odmiana znana w uprawie już w pierwszej połowie XIX wieku, ozdobna zarówno za sprawą atrakcyjnie upstrzonych liści, jak i lekkich, ażurowych kwiatostanów. Krzew o zwartym, zaokrąglonym pokroju i prostych, słabo rozgałęzionych pędach. Dorasta do około 1 m wysokości i podobnej szerokości. Liście, które stanowią najważniejszy element dekoracyjny, są eliptyczne, piłkowane, ostro zakończone, ciemnozielone o białokremowym obrzeżeniu. Biała obwódka liści ma nieregularną szerokość i może otaczać blaszkę liściową cienką linijką, lub szerokim, postrzępionym pasem dochodzącym niemal do samego środka liścia. Oprócz białego obrzeżenia, na liściach można zauważyć podłużne, srebrzystozielone plamki, najczęściej ułożone wertykalnie względem osi symetrii blaszki liściowej. Kwiatostany niezbyt efektowne, w postaci płaskich baldachogron, są wewnątrz wypełnione drobnymi, różowymi lub niebieskimi kwiatami płodnymi oraz umiejscowionymi na obwodzie, nielicznymi, białymi kwiatami płonnymi. Kwiaty płonne są osadzone na długich, różowiejących szypułkach i składają się z 4 rozrośniętych i spłaszczonych, białych działek kielicha przypominających typowe płatki korony. U podstawy lekko różowieją lub są delikatnie błękitne. Kolor kwiatów zależy od kwasowości podłoża. Na glebach kwaśnych przeważa zabarwienie niebieskie, a na glebach lekko kwaśnych i obojętnych przeważają różne odcienie różu. Kwiatostany tworzą się na szczytach pędów, od lipca do sierpnia, ale są mniej widoczne na tle białoobrzeżonych liści, niż u odmian o jednolitym ulistnieniu. Kwiaty zawiązują się latem poprzedniego roku, dlatego pędów nie należy wiosną przycinać, a jedynie usuwać pędy stare, przemarznięte i suche. Krzewy najlepiej rosną na glebach przepuszczalnych, próchniczych, o kwaśnym odczynie podłoża, stale umiarkowanie wilgotnych, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Wymagają stanowisk lekko ocienionych, osłoniętych od podmuchów wiatru. Na zimę wymagają starannego zabezpieczenia przed mrozem, polegającego na obsypaniu podstaw pędów korą sosnową lub suchymi liśćmi oraz osłonięciu gałązek stroiszem lub słomą. Na wschodzie kraju, gdzie często dochodzi do przemarzania niezdrewniałych pędów z zawiązanymi pąkami kwiatowymi, hortensje ogrodowe można uprawiać w dużych pojemnikach wkopanych do gruntu, na zimę chowanych do nieogrzewanych pomieszczeń. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, w miejscach zacisznych, na rabatach bylinowych i w towarzystwie niewysokich krzewów liściastych oraz iglastych.

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój półkulisty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) wielobarwne, pstre lub obrzeżone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów niebieskie
różowe
pora kwitnienia lipiec
sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
odczyn lekko kwaśny
rodzaj gleby próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
rabaty
pojemniki
w grupach
strefa 6a

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10200 roślin

8036 roślin w produkcji

13188 zdjęć

6963 opisów

Ostatni wpis:

2020-03-30
Abies balsamea 'Nana'

Użytkowników online:

201 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday