Juniperus horizontalis 'Jade River'

Juniperus horizontalis 'Jade River'

jałowiec płożący 'Jade River'

Szybkorosnący krzew okrywowy wyselekcjonowany w Kanadzie, tworzący srebrzystozielone, niskie, gęste kobierce. Po 10 latach uprawy osiąga 2 m średnicy przy 0,1 m wysokości. Pędy cienkie, pełzające po ziemi, wyprostowane, regularnie rozgałęzione. Gałązki sznurowate, delikatne, liczne, ułożone równolegle do kierunku wzrostu pędów, nieznacznie uniesione do góry. Ulistnienie dwojakiego rodzaju: liście dorosłe w formie ściśle przylegających do pędów łusek, zaś ulistnienie juwenilne w postaci bardzo krótkich igieł, zaledwie 3-4 milimetrowej długości. Zarówno igły, jak i łuski, srebrzystoniebieskawe, w okresie zimy lekko purpurowe. Odmiana łatwa w uprawie, mało wymagająca, odporna na mróz. Dobrze rośnie na większości przepuszczalnych gleb ogrodowych, ubogich w materię organiczną i suchych. Wymaga stanowisk słonecznych. Wartościowa odmiana okrywowa, polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, na skarpach, skalniakach i murkach, również jako interesujący substytut trawników.

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie pierwsza publikacja: H.J. van den Laar 1984 Dendroflora 21; odkrywca, hodowca (selekcjoner): odmiana uzyskana w 1980 roku w Reimer Nursery, Yarrow Kanada
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój płożący
docelowa wysokość od 0,1 m do 0,2 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże suche
podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby piaszczysta
przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
roślina okrywowa
ogrody skalne
strefa 4

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday