Larix kaempferi

Larix kaempferi

Synonim lac.: Larix leptolepis

modrzew japoński

Pochodzące z Japonii duże, szybko rosnące drzewo iglaste o szerokim, piramidalnym pokroju i o szpilkach opadających na zimę. W ojczyźnie dorasta do 40 m wys. Korona lekka, przejrzysta z wyraźnie zaznaczoną strzałą /pniem/, z wiekiem coraz bardziej otwarta, luźna i szeroka. Konary bardzo długie, poziomo rozpostarte. Gałęzie drugiego rzędu, krótkie, wiotkie, zwisające. Pędy czerwonawobrązowe. Igły sezonowe, miękkie, szarozielone do niebieskawozielonych, do 6 cm dł. i 2 mm, rosnące na krótkopędach zebrane w pęczki po 40–60. Szyszki małe, pozostają na drzewie nawet kilka lat. Jest powszechnie stosowany jako drzewo leśne w Japonii i Europie. Niekiedy uprawiane drzewa mają większe szyszki (3-4 cm) niż drzewa w ich ojczystym siedlisku, niektóre z nich mogą być mieszańcami. Wymaga żyznych i umiarkowanie wilgotnych, ale przepuszczalnych gleb i stanowisk słonecznych. Doskonały w krajobrazie otwartym. Polecany do terenów przemysłowych i miejskich. Niewielkie zastosowanie w małych ogrodach przydomowych, poza żywopłotami i osłonami przeciwwiatrowymi. Bardzo dobrze znosi cięcie i formowanie. Doskonały na wysokie żywopłoty, które wymagają jednak bardzo regularnego cięcia i dużego nasłonecznienia. Sadzenie w formie żywopłotu, co 0,5 m.

autor: Magdalena Tomżyńska, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

zasięg geograficzny Japonia: centralna część Wyspy Honsiu; 1200-2700 m n.p.m.
pochodzenie pierwsza publikacja: (Aylmer Bourke Lambert (1761–1842) jako Pinus kaempferi) Élie-Abel Carrière (1818–1896) (1824)1856
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój drzewiasty rozłożysty
szerokostożkowy
docelowa wysokość od 15 m do 20 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły opadające na zimę
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie parki
zadrzewienia krajobrazowe
strefa 5a

autor: Magdalena Tomżyńska, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday