Alcea rosea

Alcea rosea

Synonim lac.: Althaea rosea

malwa różowa

Synonim pol.: prawoślaz wysoki

Powszechnie znana roślina dwuletnia, często uprawiana w szkółkach bylin. Łodygi malwy rozgałęziają się tuż nad ziemią, wyżej pozostają nierozgałęzione. Pędy długie do 2 m wysokości. Liście w dolnej części łodygi: duże, zaokrąglone, dłoniasto klapowane, wyraźnie unerwione. Na siewkach liście wyrastające jesienią są zimozielone, przynajmniej częściowo. Kwiaty duże, na krótkich szypułkach, pojedyncze, osadzone w kątach liści, na bardzo długich, pędach. Najczęściej uprawiane są odmiany o kwiatach pełnych, w barwach: białej, szkarłatnej, lawendowej, łososiowej, różowej i żółtej. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Siew jest jedynym sposobem rozmnażania, bowiem malwy nie tworzą żadnych kłączy lub rozłogów. W drugim roku po siewie roslina wydaje najefektowniejsze kwiatostany. Jeśli zostaną ścięte tuż po przekwitnieniu, przed dojrzeniem nasion, być może roślina przetrwa 3, a nawet 4 lata, wydając więcej pędów, ale z reguły słabszych, niższych i z mniejszą liczbą kwiatów. Malwy najlepiej rosną w miejscu słonecznym, zacisznym i ciepłym, na glebie żyznej i przepuszczalnej, obficie nawożonej. Sadzone bywają na rabatach, a także w ogródkach w wiejskim stylu rustykalnym. Wysokie kwiatostany od dawna kojarzą się z pejzażem polskiej wsi. Należy sadzić pojedynczo lub 2-3 sztuki w grupie. Liczba roślin na 1 m2 - 5. Gęste kwiatostany w okresie pełni kwitnienia mogą ulegać wyłamaniu lub silnemu przygięciu podczas ulewnych opadów. Lepiej jest zawczasu zastosować podpory, cienkie paliki, np. bambusowe, dla każdego pędu osobne i pędy przywiązać w kilku miejscach. Malwy przesadzać należy z możliwie dużą bryłą ziemi. Dużym zagrożeniem dla tych roślin jest rdza, choroba grzybowa objawiająca się jaskrawo rdzawymi plamkami, zwłaszcza na spodniej stronie liści. Mocno porażone liście zasychają.

autorzy: Jacek Marcinkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

zasięg geograficzny pochodzi prawdopodobnie z Półwyspu Bałkańskiego, obecnie uprawiana wyłącznie w ogrodach
grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kępiasty
kolumnowy
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów kremowe
białe
fioletowoczerwone
bordowe
czerwone
purpurowe
łososiowe
różowe
żółte
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
rabaty
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 4

autorzy: Jacek Marcinkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10720 roślin

8616 roślin w produkcji

16227 zdjęć

7438 opisów

Ostatni wpis:

2021-09-20
Abies balsamea 'Nana'

Użytkowników online:

110 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday