Alcea rosea 'Charters Rosa'

Alcea rosea 'Charters Rosa'

malwa różowa 'Chatters Rosa'

Typowa roślina dwuletnia, ale często uprawiana bywa w szkółkach bylin. Jej wysokie kwiatostany od dawna kojarzą się z pejzażem polskiej wsi. W drugim roku po siewie wydaje najefektowniejsze kwiatostany, wysokości 150 – 180 cm. Jeśli zostaną ścięte tuż po przekwitnieniu, przed dojrzeniem nasion, być może roślina przetrwa 3, a nawet 4 lata, wydając więcej pędów, ale z reguły słabszych, niższych i z mniejszą liczbą kwiatów. Łodygi malwy rozgałęziają się tuż nad ziemią, wyżej pozostają nierozgałęzione. Liście w dolnej części łodygi: duże, zaokrąglone, dłoniasto klapowane, wyraźnie unerwione. Na siewkach liście wyrastające jesienią - zimozielone, przynajmniej częściowo. Kwiatostany długie, na wierzchołkach pędów, gęste. Kwiaty duże, na krótkich szypułkach, pojedynczo w kątach liści. U odmiany ‘Chatters Rosa’ - różowe. Malwy najlepiej rosną w miejscu słonecznym, zacisznym i ciepłym, na glebie żyznej i przepuszczalnej, obficie nawożonej. Siew jest jedynym sposobem rozmnażania, bowiem malwy nie tworzą żadnych kłączy lub rozłogów. Nasiona wysiewa się w maju lub na początku czerwca do wielodoniczek lub na rozsadniku. Otrzymane siewki przesadza się z możliwie dużą bryłą ziemi. Dużym zagrożeniem jest rdza, choroba grzybowa objawiająca się jaskrawo rdzawymi plamkami, zwłaszcza na spodniej stronie liści. Mocno porażone liście zasychają. Konieczne jest w takim przypadku stosowanie chemicznych środków grzybobójczych. Występowaniu rdzy sprzyjają długotrwałe susze. Poleca się malwy nawadniać, choć nadmiar wilgoci też nie wpływa korzystnie na ich wzrost i zdrowotność. Gęste kwiatostany w okresie pełni kwitnienia mogą ulegać wyłamaniu lub silnemu przygięciu podczas ulewnych opadów. Lepiej jest zawczasu zastosować podpory, cienkie paliki, np. bambusowe, dla każdego pędu osobne i pędy przywiązać w kilku miejscach. Malwy bywają sadzone na rabatach, a także w ogródkach w wiejskim stylu rustykalnym. Gęstość sadzenia – 5 roślin na 1 m2.

autorzy: Jacek Marcinkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kępiasty
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście półzimozielone
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów różowe
pora kwitnienia sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko cieniste
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ciekawy pokrój
ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
rabaty
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 4

autorzy: Jacek Marcinkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10721 roślin

8612 roślin w produkcji

17152 zdjęć

7439 opisów

Ostatni wpis:

2021-10-25
abeliofylum koreańskie

Użytkowników online:

114 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday