Abies fraseri

Abies fraseri

jodła Frasera

Średniej wielkości drzewo iglaste o wysmukłej, stożkowatej koronie. W naturze występuje na małym terenie gór Allegheny, 1200-1800 m n.p.m, w Ameryce Północnej (USA). Dorasta do 25 m wysokości. Igły ciemnozielone, błyszczące, krótkie, 1-2 cm, z kilkoma liniami aparatów szparkowych i dwoma wyraźnymi, białymi paskami pod spodem. Igły zagęszczone na górnej stronie pędu, grzebieniasto rozłożone na dolnej stronie. Szyszki małe, 3-5 cm dł., przed dojrzeniem purpurowe, z długimi i odgiętymi łuskami wspierającymi, rozpadające się jesienią. Preferuje stanowiska słoneczne. Najlepiej rośnie na glebie wilgotnej, gliniastej, ale dobrze zdrenowanej. Jodła bardzo podobna do Abies balsamea, od której różni się szyszkami i podobnie jak ona jest uprawiana jako drzewko bożonarodzeniowe. W naszym klimacie wrażliwa i podatna na choroby, ale dobrze znosząca niskie temperatury. Polecana dla kolekcjonerów.

autor: Magdalena Tomżyńska, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

zasięg geograficzny w górach Appalachach, w południowo-wschodnich stanach USA
pochodzenie pierwsza publikacja: (Frederick Traugott Pursh (1774–1820)) Jean Louis Marie Poiret (1755–1834) 1817; wprowadzenie do handlu: John Fraser 1811 Anglia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój drzewiasty wyprostowany
szerokostożkowy
docelowa wysokość od 15 m do 20 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby gliniasta
walory roślina zimozielona
zastosowanie parki
strefa 5b

autor: Magdalena Tomżyńska, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday