Malus domestica 'Ligol'

Malus domestica 'Ligol'

jabłoń 'Ligol'

Polska odmiana ciesząca się dużą popularnością wśród konsumentów, wyhodowana w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach przez A. Przybyłę i S.W. Zagaję w 1972 r. Pochodzi od odmian 'Linda' i 'Golden Delicious'. Drzewa rosną umiarkowanie silnie i tworzą średnio zagęszczone korony. Liście ciemnozielone. Odmiana wcześnie owocująca. Plonuje obficie, jednak ma skłonność do przemiennego owocowania i wymaga przerzedzania zawiązków. Jest to odmiana samo bezpłodna, dlatego wymaga zapylaczy. Owoce są duże do bardzo dużych, kulistostożkowe, z wyraźnym żebrowaniem przy kielichu. Skórka jest zielona, mocna, gładka i błyszcząca. Od strony nasłonecznionej pokryta czerwonokarminowym, rozmytym rumieńcem. Miąższ jest kremowy, soczysty, aromatyczny, słodko-kwaskowaty. Owoce są bardzo smaczne i lubiane przez konsumentów. Dojrzałość zbiorcza przypada na trzecią dekadę września lub pierwszą października. W chłodni jabłka można przechować do sześciu miesięcy, a w kontrolowanej atmosferze do ośmiu miesięcy. Drzewa najlepiej rosną na glebach żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Po kilku latach konieczne jest prześwietlanie koron. Uzyskanie ładnego wybarwienia jabłek wymaga przeprowadzenia cięcia letniego, które ma na celu wyeksponowanie owoców na promienie słoneczne. Owoce rosnące w ocienieniu, wewnątrz korony, nie wybarwiają się, lub wybarwiają się bardzo słabo. Drzewa wytrzymałe na mróz, średnio podatne na parach i mączniaka jabłoni, bardzo podatne na zarazę ogniową. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych oraz na plantacje towarowe.

autorzy: Joanna Najda; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie PL polska odmiana
odkrywca, hodowca (selekcjoner): A. Przybyła, S.W. Zagaja Polska
grupa roślin owocowe
grupa użytkowa drzewa owocowe ziarnkowe
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój drzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
pachnące
barwa kwiatów białe
różowe
pora kwitnienia maj
owoce czerwone
zielone
ozdobne i jadalne
kuliste
pora owocowania wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory jadalne owoce
ozdobne owoce
pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
roślina miododajna
zastosowanie owoce deserowe
owoce na soki
strefa 6a

autorzy: Miłek Boguszewicz; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10446 roślin

8173 roślin w produkcji

12419 zdjęć

7106 opisów

Ostatni wpis:

2020-10-19
Berberis thunbergii 'Erecta'

Użytkowników online:

57 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday