Matteuccia struthiopteris

Matteuccia struthiopteris

Synonim lac.: Struthiopteris germanica

pióropusznik strusi

Niezwykle efektowna, krajowa paproć o ozdobnych, pierzastych liściach. Osiąga do 150 cm wysokości. Liście płonne lancetowate, jasnozielone, zwężające się u nasady i na szczycie, ułożone w wąski, głęboki lejek. Liście zarodnionośne, które z wyglądu przypominają strusie pióra, pod koniec sezonu zmieniają zabarwienie z zielonego na ciemnobrunatne. Paproć o średnich wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na półcienistych stanowiskach, ale toleruje również miejsca bardziej zacienione. Gleba powinna być wilgotna i zasobna w próchnicę, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. W naszych warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporna. Znajduje zastosowanie jako roślina okrywowa w dużych założeniach ogrodowych i parkowych. Ze względu na okazały wzrost i ciekawy pokrój pięknie prezentuje się nad brzegami zbiorników wodnych.

autorzy: Małgorzata Kunka; , Związek Szkółkarzy Polskich;

zasięg geograficzny Europa, ze Skandynawią i Rosją, wschodnia Azja, po piętro alpejskie; w Polsce wzdłuż Karpat i Sudetów Zachodnich, rzadziej na niżu
grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby próchniczna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
roślina okrywowa
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
nagrody Award of Garden Merit (AGM) przyznawana przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) wartościowym roślinom ogrodowym (1993)
strefa 4

autorzy: Małgorzata Kunka; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday