Abies koreana 'Aurea'

Abies koreana 'Aurea'

Synonim lac.: Abies koreana 'Flava'

jodła koreańska 'Aurea'

Pod tą nazwą można spotkać kilka odmian o złocistych igłach, uzyskanych przez selekcję siewek. Jedna z pierwszych została wyselekcjonowana w Kanadzie ok. roku 1957, ale znana jest po tą samą nazwą roślina pochodząca ze szkółek niemieckich. Bardzo podobna jest także odmiana holenderska A. k. ‘Luminetta’, pierwotnie sprzedawana jako A. k. ‘Lutea’. Wszystkie typy charakteryzuje zielonożółte zabarwienie igieł, szczególnie intensywne na młodych przyrostach. Roślina początkowo może mieć pokrój płaskokulisty lub bardzo nieregularny. Z trudem wytwarza przewodnik. Z czasem nabiera kształtu szerokiego stożka. Rośnie powoli, by po 10 latach osiągnąć, wys. ok. 1 m. Łatwo zawiązuje liczne, fioletowoniebieskie szyszki. Igły złociste na końcach i zielone przy nasadzie, mogą ulegać poparzeniu na stanowiskach bardzo nasłonecznionych i dlatego należy ją sadzić w miejscu osłoniętym, częściowo ocienionym. Wymaga gleby żyznej i wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej. Nadaje się do małych ogrodów.

autor: Magdalena Tomżyńska, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

pochodzenie pierwsza publikacja: 1977 Hort.Amer.; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Ed Lohbrunner on Vancouver Island (Lohbrunner Nursery, Victoria), British Columbia, 1957 Kanada
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma początkowo krzew - później drzewo
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój szerokostożkowy
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) żółte, złociste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody wrzosowiskowe
soliter (pojedynczo)
strefa 5b

autor: Magdalena Tomżyńska, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday