Phlox 'Atropurpurea'

Phlox 'Atropurpurea'

floks 'Atropurpurea'

Synonim pol.: płomyk 'Atropurpurea'

Grupa Subulata

Niewymagająca, niska bylina o płożących się i bardzo gęsto ulistnionych pędach tworzących jasnozielone poduchy dorastające do kilku cm wysokości. Jej szydlaste liście przypominają igły i są nawet trochę kłujące. Blaszki liściowe są wąskie, stosunkowo sztywne, mają do 2 cm długość. Liście są zimozielone, w momencie nastania niskich temperatur jesienią przybierają zielonopurpurowe zabarwienie. Bylina ta najefektowniej wygląda wiosną. Rozpoczyna kwitnienie na przełomie kwietnia i maja, a kończy z początkiem czerwca. Kwitnienie jest niezwykle obfite, w szczytowym okresie praktycznie nie widać ani liści, ani pędów, tylko same kwiaty. Ciemnoróżowe, niemal purpurowe kwiaty zebrane są po 3-6 w baldachogrona, osiągają średnicę 1,5-2 cm. W centralnej części pojedynczego kwiatu znajduje się ciemniejsze, nieco rozmyte, purpurowe oczko. Działki kielicha i szypułki mają purpurowe zabarwienie i są owłosione. Po kwitnieniu wskazane jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Zabieg ten pobudza rośliny do rozkrzewiania się oraz poprawia ich wygląd. Płomyk najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, toleruje lekki cień, ale im jest on głębszy, tym roślina słabiej kwitnie. Wymaga podłoża żyznego, przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego, o odczynie od lekko kwaśnego po słabo zasadowy. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz. Ze względu na swój pokrój doskonale nadaje się do sadzenia na rabatach, w ogródkach skalnych, do obsadzania murków. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój poduszkowaty
płożący
docelowa wysokość do 0,1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście zimozielone
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów purpurowe
pora kwitnienia kwiecień
maj
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny
odczyn zasadowy
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
rabaty
pojemniki
w grupach
strefa 3

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10447 roślin

8361 roślin w produkcji

13134 zdjęć

7224 opisów

Ostatni wpis:

2021-01-26
Abies koreana

Użytkowników online:

65 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday