Picea omorika 'Aurea'

Picea omorika 'Aurea'

świerk serbski 'Aurea'

Świerk o intensywnie złotożółtym zabarwieniu młodych przyrostów. Pokrój stożkowaty wąski, regularny. Wzrost szybki, 35-100 cm rocznie. Po wielu latach osiąga 20 m wysokości i 6 m szerokości. Końce głównych gałęzi lekko odchylone do góry. Gałęzie boczne, krótkie, zwisające. Igły spłaszczone, 1-2 cm długości i 1-2 mm szerokości, wiosną żółte, później zielone, gęsto ułożone na pędach. Żółte przebarwienia igieł zachowują się przez cały okres wegetacji na górnej stronie pędów, ładnie kontrastując z ciemnozielonym, starszym igliwiem. Po nastaniu chłodów przebarwienia stają się bardziej intensywne. Odmiana dobrze znosi klimat miejski. Nie ma specjalnie dużych wymagań glebowych, choć najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, lekko kwaśnych. Wymaga stanowisk słonecznych lub lekko cienistych. Nasłonecznienie i rodzaj gleby wpływają na intensywność wybarwienia. Doskonale się prezentuje sadzona pojedynczo lub w małych grupach. Nadaje się do większych i średnich ogrodów, parków, zieleni osiedlowej.

autor: Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

pochodzenie pierwsza publikacja: Johann Gerd Krüssmann (1910–1980) 1979 Die Nadelgeholze; odkrywca, hodowca (selekcjoner): G. Bos and Sons Nursery, Boskoop Holandia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój stożkowy
docelowa wysokość od 15 m do 20 m
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 5a

autor: Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday