Picea orientalis

Picea orientalis

świerk kaukaski

Synonim pol.: świerk wschodni

Gatunek pochodzący górzystych rejonów Kaukazu i Turcji. Duże drzewo o regularnej, gęstej, stożkowatej koronie. Rośnie wolno, szczególnie początkowo. W naszym klimacie dorasta do 25 m. W warunkach naturalnych znane są egzemplarze 60 m wysokości. Tworzy ładne, ugałęzione do ziemi korony z szeroko rozpostartymi konarami. Igły charakterystyczne dla gatunku, bardzo krótkie, 10 mm, grube, lekko spłaszczone lub romboidalne w przekroju, zaokrąglone na końcach, ciemnozielone, błyszczące, ustawione promieniście na gałązkach. Szyszki młode fioletowe, później brązowe, 5-10 cm długości. Gatunek niezupełnie wytrzymały na mrozy, polecany do cieplejszych zachodnich części Polski. Późno rozwija się na wiosnę. Bardzo dobrze znosi zacienienie. Małe wymagania co do gleby, ale źle rośnie na glebach wapiennych. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, o kwaśnym odczynie., Do sadzenia w parkach i dużych ogrodach, w miejscach o łagodnym klimacie.

autor: Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

zasięg geograficzny Kaukaz i północna Azja Mniejsza
pochodzenie pierwsza publikacja: Carolus Linnaeus (1707–1778) jako Pinus orientalis w 1763; Johann Heinrich Friedrich Link (1767–1851) w 1847; wprowadzenie do handlu: 1770 Wielka Brytania
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój stożkowy
docelowa wysokość od 15 m do 20 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ciekawy pokrój
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
strefa 5a

autor: Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday