Picea orientalis 'Skylands'

Picea orientalis 'Skylands'

Synonim lac.: Picea orientalis 'Aurea Compacta'

świerk kaukaski 'Skylands'

Jedna z najcenniejszych odmian świerka kaukaskiego Odmiana o niezwykłym złotym zabarwieniu igieł utrzymującym się przez cały rok. Pokrój wąskostożkowy, dość regularny. Korona gęsta, ugałęziona do samej ziemi. Wzrost powolny. Po 10 latach osiąga 2-3 m wysokości i 1,2 m szerokości. Stare okazy dorastają do 10 m. Młode przyrosty późno rozwijające się na wiosnę, intensywnie złotożółte, ładnie kontrastujące ze starszymi, jasnożółtozielonymi igłami w głębszych partiach rośliny. Igły bardzo krótkie, długości 0,5-1 cm, lekko spłaszczone lub też niemal kwadratowe, grube, zaokrąglone na końcach. Na młodych przyrostach szczytowa część igieł intensywnie złocistożółta u nasady jasnożółta lub zielonożółta, po około 4-6 tygodniach jaśniejąca. Po pierwszych przymrozkach kolor żółty staje się intensywniejszy. Igły są wrażliwe na mocne, letnie nasłonecznienie i mogą być przez nie uszkadzane. Rośliny należy sadzić w miejscach widnych, ale zacienionych w godzinach południowych. W miejscach mocno zacienionych wybarwienie będzie słabsze. Małe wymagania co do gleby, ale źle znosi gleby wapienne. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, o kwaśnym odczynie. Do sadzenia w ogrodach i w parkach, w miejscach osłoniętych od zimowych wiatrów.

autor: Magdalena Tomżyńska, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

pochodzenie wprowadzenie do handlu: Skylands, Ringwood State Park ok. 1950 New Jersey, USA
grupa roślin iglaste

autor: Magdalena Tomżyńska, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

11117 roślin

8935 roślin w produkcji

17847 zdjęć

7620 opisów

Ostatni wpis:

2022-09-21
Abies alba 'Pyramidalis'

Użytkowników online:

161 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday