Picea pungens 'Schovenhorst'

Picea pungens 'Schovenhorst'

świerk kłujący 'Schovenhorst'

Odmiana świerka kłującego o regularnym pokroju i srebrzystym zabarwieniu igieł. Pokrój gęsty, szeroki, stożkowy. Wzrost początkowo wolniejszy niż wzrost świerków rozmnażanych z siewu. Po 10 latach osiąga do 1,5-2,5 m wysokości. Dorasta do 10-15 m wysokości i 5-6 m szerokości. Gałęzie w regularnych okółkach, sztywne, szeroko poziomo rozpostarte. Igły długie, sztywne, grube, czworokanciaste, kłujące, ułożone na pędach promieniście, niebieskoszare po obu stronach, zachowujące swoją barwę przez cały rok. Szyszki 6-10 cm długości, o pofalowanych łuskach, jasnobrązowe. Do sadzenia na stanowiskach słonecznych. Odmiana o niewielkich wymaganiach glebowych. Dobrze rośnie na wszystkich uprawnych, ogrodowych glebach, najlepiej na żyznych, wilgotnych, przepuszczalnych, kwaśnych lub lekko kwaśnych. Wytrzymała na mrozy. Najlepiej wygląda posadzona pojedynczo lub w niewielkiej grupie w dużych ogrodach i w parkach. Odmiana rozmnażana przez szczepienie. Młode szczepione rośliny wymagają podwiązywania do palika do momentu wytworzenia regularnego pokroju.

autor: Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): nieznany posiadłość Schovenhorst w Putten w Holandii, w 195; wprowadzenie do handlu: Peter Van Nes 1962 Boskoop, Holandia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój szerokostożkowy
docelowa wysokość od 10 m do 15 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże suche
podłoże umiarkowanie wilgotne
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
strefa 4

autor: Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday