Pinus armandii

Pinus armandii

sosna Armanda

Drzewo średniej wielkości o szerokiej, luźnej, przejrzystej koronie. Pochodzi z Chin. W naturze dorasta do 20-25 m wys., w sztucznych warunkach osiąga do 15-20 m wys. i 5-6 m szer. Po 10 latach - ok. 4 m wys. Gałęzie długie, rozpostarte. Igły zebrane po 5 sztuk, 8-15 cm dł., jasnozielone, zwisające, pozostające na drzewie 2 lata, skupione na końcach gałązek. Szyszki dł. 10-20 cm, na długich szypułach, pojawiają się już u dziesięcioletnich drzew. Nasiona duże, bez skrzydełek, do 10 mm długości, jadalne. Gatunek podobny do sosny himalajskiej, ale znacznie od niej odporniejszy na niskie temperatury i o mniejszych wymaganiach siedliskowych, odporny na suszę i rdzę wejmutkowo porzeczkową. Bardzo dekoracyjny, łatwo rozmnaża się z nasion, zasługuje na rozpowszechnienie. Nadaje się do każdego dużego ogrodu.

autor: Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

zasięg geograficzny Chiny Zachodnie i Środkowe
pochodzenie pierwsza publikacja: Adrien René Franchet (1834–1900) 1884; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Armand David (1826 -1900) Francja; wprowadzenie do handlu: Paul Guillaume Farges (1844–1912) 1895 Arboretum Les Barres, Francja
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój drzewiasty rozłożysty
szerokostożkowy
docelowa wysokość od 15 m do 20 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże suche
ph podłoża odczyn lekko kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
strefa 6a

autor: Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday