Pinus heldreichii 'Satellit'

Pinus heldreichii 'Satellit'

Synonim lac.: Pinus leucodermis 'Satellit'

sosna bośniacka 'Satellit'

Bardzo dekoracyjna i powoli rosnąca sosna o pokroju wąskostożkowym. Po 10 latach osiąga 2 m i 1 m średnicy. Po wielu latach dorasta do ok. 5 m wysokości. Pędy skierowane do góry pod ostrym kątem, lekko łukowato wygięte do środka, ułożone wokół mocnego pędu przewodniego. Igły intensywnie zielone, długie na 6-10 cm, ostro zakończone, skupione po dwie, skierowane do przodu. Młode igły ściśle otulają pęd, skrywając pączki wierzchołkowe. Igły żyją około 5 lat. Po opadnięciu zostawiają na korze charakterystyczne znamiona. Szyszki zawiązują się dosyć wcześnie, już po kilku latach uprawy. Młode szyszki są stożkowate i mają wyjątkowo atrakcyjny, kobaltowy kolor. Dojrzewając brązowieją. Sosna odporna na trudne warunki. Dobrze znosi susze i niskie temperatury. Mało wymagająca co do rodzaju podłoża. Może rosnąć w każdej przeciętnej glebie ogrodowej, o odczynie od zasadowego do lekko kwaśnego. Wymaga stanowisk nasłonecznionych. Polecana do ogrodów i parków, do sadzenia w miejscach eksponowanych, bądź w grupach z innymi roślinami iglastymi. Dobrze sprawdza się w parkach, terenach rekreacyjnych oraz w zieleni osiedlowej.

autor: Magdalena Tomżyńska, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

pochodzenie pierwsza publikacja: D.M. van Gelderen 1971 „Dendroflora” nr 8; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Arboretum Gimborn Doorn, Holandia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój kolumnowy
stożkowy
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
ogrody wrzosowiskowe
soliter (pojedynczo)
strefa 6a

autor: Magdalena Tomżyńska, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday