Pinus koraiensis

Pinus koraiensis

sosna koreańska

Azjatycka limba o luźniejszym pokroju niż europejska sosna limba. Korona początkowo stożkowata, z wiekiem staje się owalna lub nieregularna. Boczne gałęzie odstające szeroko, wzniesione do góry. Wzrost powolny, ale szybszy niż naszej limby, dorasta do 15 m wys., a w naturze do 40 m. Igły zebrane po 5 w pęczku, sztywne, 6-12 cm dł., od góry ciemnozielone, od spodu jaśniejsze, z daleka wydają się niebiskawozielone. Szyszki duże, 9-15 cm, zamknięte spadają w końcu lata. Nasiona 12-15 mm, orzeszkowate, jadalne, w miejscach naturalnego występowania zbierane w celach konsumpcyjnych. Roślina odporna na niskie temperatury i rdzę, w młodości dobrze znosi zacienienie. Wrażliwa na suszę. Warta spopularyzowania. Polecana do parków, zieleni osiedlowej i dużych ogrodów.

autor: Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

zasięg geograficzny wschodnia Azja: daleki wschód Rosji, Korea, Mandżuria, Japonia, w północne Chiny, zwykle 600-1000 m n.p.m, ale w Japonii 1200-1600 m n.p.m.
pochodzenie pierwsza publikacja: Philipp Franz von Siebold (1796–1866) i Joseph Gerhard Zuccarini (1790–1848) 1844; wprowadzenie do handlu: I.G. Veitch 1862 Anglia (England)
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój drzewiasty rozłożysty
nieregularny
szerokostożkowy
docelowa wysokość od 10 m do 15 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce jadalne
szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
strefa 4

autor: Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday