Pinus mugo 'Paradekissen'

Pinus mugo 'Paradekissen'

sosna kosodrzewina 'Paradekissen'

Odmiana znaleziona w Szwajcarii jako czarcia miotła na rosnącej w naturze Pinus mugo subsp.uncinata. Karłowa sosna o bardzo powolnym wzroście i poduchowatym kształcie. Młode rośliny początkowo kuliste, później płaskokuliste. Roczne przyrosty około 4 cm. Dziesięcioletnie rośliny dorastają do 0,1-0,2 m wysokości i 0,3 m szerokości. Bardzo stare egzemplarze osiągają średnicę 0,7 m. Igły ciemnozielone, skupione po 2, ułożone promieniście. Roczne przyrosty tworzą gęsto przylegające do siebie rozetki igieł z jasnym pączkiem po środku, nadając roślinie poduchowaty charakter. Krzew w pełni mrozoodporny, światłolubny i niewybredny w stosunku do gleby. Do sadzenia na stanowiskach słonecznych. Odmiana bardzo odporna Do wykorzystania w ogrodach skalnych i na wrzosowiskach oraz w pojemnikach. Ładnie wygląda na rabatach w kompozycjach z innymi miniaturowymi iglakami. Bywa oferowana w handlu zaszczepiona na niewysokim pniu, w atrakcyjnej formie miniaturowego drzewka.

autor: Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

pochodzenie pierwsza publikacja: G. Hortsmann 1983 katalog szkółki; wprowadzenie do handlu: Hortsmann Baumschule Schneverdingen, Niemcy (Germany)
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój płaskokulisty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
strefa 4

autor: Magdalena Tomżyńska, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday