Pinus wallichiana

Pinus wallichiana

Synonim lac.: Pinus griffithii

sosna himalajska

Drzewo iglaste rosnące w naturze w Himalajach, w dolinach i na nasłonecznionych zboczach górskich. Występuje na wysokościach 1400-1500 m n.p.m., spotykane do 2500 m n.p.m. Tworzy lasy jednogatunkowe i lasy mieszane z innymi gatunkami. Drzewo o szerokostożkowatej koronie, z szeroko rozpostartymi konarami, ugałęzione od samej ziemi. Rośnie dość szybko. W naturalnych warunkach osiąga 30-50 m wysokości. W Europie dorasta do 25 m. Pień przeważnie prosty. Kora gładka i szara, u starych egzemplarzy spękana. Igły miękkie, cienkie, srebrzystoszare z białymi paskami po wewnętrznej stronie, długości 20 cm, zwisające, skupione po pięć. Szyszki dojrzałe jasnobrązowe, zakrzywione, zwisające na długich szypułkach, skupione po kilka razem, opadające po wysypaniu się nasion, niedojrzałe szyszki - sterczące. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne. Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych, lekko kwaśnych, dobrze zdrenowanych, piaszczystych lub gliniasto-piaszczystych. Wymaga stanowiska w pełnym słońcu. W naszym klimacie potrafi przemarzać. Ze względu na niepełną mrozoodporność drzewo polecane dla zachodniej części Polski. Do sadzenia w parkach i dużych ogrodach w eksponowanych miejscach.

autor: Magdalena Tomżyńska, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

zasięg geograficzny Himalaje – Afganistan, Pakistan, Indie, Tybet, Bhutan; 1400-1500 m n.p.m.; spotykane do 2500 m n.p.m.
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój drzewiasty rozłożysty
szerokostożkowy
docelowa wysokość od 15 m do 20 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
soliter (pojedynczo)
strefa 7a

autor: Magdalena Tomżyńska, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

11102 roślin

8918 roślin w produkcji

17803 zdjęć

7606 opisów

Ostatni wpis:

2022-06-24
Acer campestre 'Compactum'

Użytkowników online:

131 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday