Prunus persica 'Royalvee'

Prunus persica 'Royalvee'

brzoskwinia 'Royalvee'

Silnie rosnącą i obficie plonująca odmiana tworząca smaczne owoce. Drzewo charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, tworzy silnie zagęszczoną koronę i wcześnie wchodzi w okres owocowania. Ma lancetowate, ciemnozielone liście delikatnie piłkowane na brzegu. Młode pędy są żółtoczerwone. Różowe, siedzące kwiaty są skupione wzdłuż zeszłorocznych pędów, rozwijają się dosyć wcześnie, przed liśćmi, kwitną długo. Pąki kwiatowe są wytrzymałe na przymrozki. Aby otrzymać dobrze wyrośnięte owoce zaleca się przerzedzanie zawiązków. Owoce są kuliste, regularne, ścięte u podstawy, średniej wielości, ważą od 80 do 120 g. Jasnopomarańczowa skórka na znacznej powierzchni jest pokryta jaskrawoczerwonym, marmurkowym rumieńcem. Skórka jest mocna, gruba, silnie omszona, dobrze oddziela się od miąższu. Miąższ jest jaskrawożółty z czerwonymi żyłkami przy pestce, ścisły i bardzo soczysty o słodko-kwaskowatym i orzeźwiającym smaku. U owoców dojrzałych miąższ lekko odchodzi od pestki, która jest jasnobrązowa, średniej wielości, owalna i regularna. Owoce dojrzewają pod koniec lipca. Dobrze znoszą transport i nie przejrzewają szybko. Nadają się na przetwory i jako owoc deserowy. Odmiana obficie plonuje nawet w niekorzystnych warunkach klimatycznych. Drzewa są wytrzymałe na mróz, mało wrażliwe na choroby. Odmiana powstała w Kanadzie w 1946 r. w stacji badawczej Vineland w wyniku skrzyżowania odmian (‘Halehaven’ × ‘Vedette’) × ‘Veteran’. Drzewa najlepiej rosną na glebach ciepłych, żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych.

autorzy: Joanna Najda; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Stacja Badawcza Vineland Kanada; wprowadzenie do handlu: 1959
grupa roślin owocowe
grupa użytkowa drzewa owocowe pestkowe
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój drzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów różowe
pora kwitnienia kwiecień
owoce czerwone
pomarańczowe
ozdobne i jadalne
pora owocowania sierpień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
odczyn zasadowy
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
gliniasta
walory jadalne owoce
ozdobne owoce
pachnące kwiaty
zastosowanie owoce deserowe
owoce na przetwory
strefa 6b

autorzy: Joanna Najda; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

11102 roślin

8918 roślin w produkcji

17803 zdjęć

7606 opisów

Ostatni wpis:

2022-06-24
Acer campestre 'Compactum'

Użytkowników online:

135 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday