Aster amellus 'Rudolf Goethe'

Aster amellus 'Rudolf Goethe'

Synonim lac.: Aster collinus Salisb.

aster gawędka 'Rudolf Goethe'

Bylina o wzniesionych pędach, obficie kwitnąca latem. Ma krótkie kłącza, więc nie rozrasta się szybko, lecz tworzy zwarte kępy. Wzniesione pędy dorastają do wysokości 60 cm, na wierzchołkach zakończone są kilkoma kwiatostanami koszyczkowymi. Cała roślina pokryta jest odstającymi, ostrymi włoskami. Liście siedzące, wydłużone, wąskolancetowate, tępe, całobrzegie. Liście odziomkowe długości do 12 cm i szerokości 2,5 cm, pędowe zaś mniejsze. Koszyczki kwiatowe, osadzone pojedynczo na szypułkach, mają średnicę do 6 cm. Kwiaty języczkowate lawendowoniebieskie, rurkowe zaś żółte. Zaczyna kwitnienie pod koniec lipca i kwitnie nawet do września. Odmiana ‘Rudolf Goethe’ rozmnażana jest z nasion, mogą więc występować między poszczególnymi roślinami niewielkie różnice w wysokości i pokroju oraz w barwie i wielkości kwiatostanów. Wymaga stanowisk słonecznych i ciepłych. Najlepiej rośnie na glebie piaszczystej, zawierającej wapń, raczej suchej. W przeciwieństwie do innych kwitnących jesienią gatunków i odmian astrów nie jest atakowana przez choroby grzybowe. Jest wystarczająco odporna na mróz i należy się spodziewać braku uszkodzeń nawet po ostrych zimach. Jest to bylina na rabaty i do uprawy na kwiaty cięte. Zalecane jest sadzenie wiosną lub wczesnym latem. Po jesiennym sadzeniu mogą wystąpić wypady, więc zalecane jest zabezpieczanie przez ściółkowanie lub nakrycie gałązkami drzew iglastych.

autorzy: Jacek Marcinkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów niebieskie
pora kwitnienia lipiec
sierpień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże suche
podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn zasadowy
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
strefa 5

autorzy: Jacek Marcinkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

11117 roślin

8931 roślin w produkcji

17838 zdjęć

7607 opisów

Ostatni wpis:

2022-08-17
Abies ×arnoldiana 'Jan Paweł II'

Użytkowników online:

54 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday