Aster 'Blue Boy'

Aster 'Blue Boy'

aster 'Blue Boy'

Synonim pol.: marcinki 'Blue Boy'

Grupa Dumosus

Krzaczasta, trwała odmiana rozrastająca się przez krótkie, podziemne rozłogi. Tworzy zwarte, ciemnozielone, półkuliste kępy, wysokości 30 cm. Pędy sztywne, silnie rozgałęzione. Liście wąskolancetowate, siedzące, całobrzegie. Wspaniale prezentuje się w okresie kwitnienia - od sierpnia do października, kiedy rośliny pokryte są koszyczkami kwiatowymi. Koszyczki - średnicy 3-4 cm, złożone z jasnych, lawendowoniebieskich kwiatów języczkowatych, otaczających żółte kwiaty rurkowate, osadzone na długich, ulistnionych szypułkach, zebrane w luźne, silnie rozgałęzione, baldachokształtne wiechy. Barwne kwiaty zwabiają tysiące pszczół i motyli. Aster preferujący miejsca słoneczne lub lekko ocienione, gleby żyzne, próchniczne, dostatecznie wilgotne i przepuszczalne, o odczynie zasadowym. Nie lubi nadmiaru wilgoci w podłożu, zwłaszcza zimą. Wiosną i latem, w czasie długotrwałej suszy i upałów, rośliny wymagają systematycznego podlewania. Odmładzanie roślin, co 3-4 lata, poprawia ich kondycję i kwitnienie. Po przekwitnięciu należy przyciąć nadziemne części roślin, a gdy są porażone przez choroby - spalić. Odmiana odporna na mróz. Rozmnażana wegetatywnie przez podział roślin matecznych wczesną wiosną lub sadzonki wierzchołkowe w maju-czerwcu. Szczególnie polecana do ogrodów nieformalnych – wiejskich i naturalistycznych. Nadaje się do sadzenia w większych grupach, w ogrodach skalnych i na rabatach, zwłaszcza w towarzystwie traw ozdobnych i kwitnących w tym samym czasie bylin. Można wykorzystać ją do ożywiania nieco monotonnych nasadzeń z iglaków i krzewów liściastych, które kwitły wcześniej - wiosną. Efektowna roślina obwódkowa. Ładnie prezentuje się w pojemnikach: skrzynkach, donicach i misach. Kwiaty można ścinać do wazonu. Ze względu na zwarty pokrój doskonale pełni funkcję rośliny okrywowej. Utworzy wówczas efektowny, jasnoniebieski kobierzec. Zalecana gęstość sadzenia: 7-9 sztuk na m2.

autorzy: Ewa Chojnowska; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój kępiasty
docelowa wysokość od 0,2 m do 0,5 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów niebieskie
pora kwitnienia sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn zasadowy
rodzaj gleby próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
roślina okrywowa
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
kwiaty cięte
w grupach
strefa 4

autorzy: Ewa Chojnowska; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

11117 roślin

8932 roślin w produkcji

17838 zdjęć

7607 opisów

Ostatni wpis:

2022-07-19
Abies koreana

Użytkowników online:

130 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday