Rosa 'Marchesa Boccella'

Rosa 'Marchesa Boccella'

Synonim lac.: Rosa 'Jacques Cartier'

nazwa hodowlana: Rosa 'Marchesa Boccella'

róża 'Marchesa Boccella'

Grupa Hybrid Perpetual

Niewielka parkowa róża historyczna o urzekająco pachnących kwiatach. To jedna z nielicznych starych odmian powtarzająca kwitnienie, o charakterze róży portlandzkiej i damasceńskiej. Została nazwana imieniem Jacquesa Cartier (1491-1557) francuskiego podróżnika, który poszukując drogi do Chin wpłynął do Zatoki św. Wawrzyńca i odkryte tereny dzisiejszej Kanady, które włączył pod panowanie Francji. Kwiaty jasnoróżowe, rozetowe do ćwierćrozetowych, raczej płaskie, bardzo pełne, dosyć duże, średnicy około 10 cm, rozwijają się z pękatych, prawie kulistych pąków. Pachną intensywnie i przyjemnie. Kwiaty skupione są w kwiatostanach po kilka na szczytach pędów. Kwitnienie rozpoczyna się dosyć wcześnie, w pierwszej połowie czerwca i trwa około miesiąc. Po kwitnieniu zaleca się usunąć pozostałości przekwitłych kwiatów, bowiem płatki mogą zasychać i utrzymywać się na roślinach. Po krótkiej przerwie krzewy znów zakwitają, ale słabiej. Kwiaty pojawiają się niezbyt licznie jeszcze do późnej jesieni. Pędy są proste, sztywne, wzniesione do góry, dość grube i silne, o licznych, drobnych, czerwonawych, ciemnych kolcach. Liście jasnozielone, o dużych szerokich listkach, charakterystyczne, gęsto ułożone na pędach. Krzewy wzniesione, szerokie, dobrze rozkrzewione, wysokości 1-1,2 m, ale mogą być nieco niższe lub wyższe. Odporność na mróz dobra, pędy bardzo rzadko przemarzają na całej długości, ale kopczyki warto usypać. Wysoka tolerancja na choroby, rzadko choruje. Krzewy można prowadzić w różny sposób. Cięcie wiosenne można przeprowadzać raz na kilka lat, dla odmłodzenia i nadania kształtu krzewom. Lepiej jednak krzewy ciąć co roku, nieznacznie, uzyskując regularny, uporządkowany pokrój. Wówczas większość pędów skraca się o około 1/3 długości, słabsze i najstarsze pędy usuwa się całkowicie. Krzewy tolerują stanowiska słoneczne i półcieniste, słabsze i nieco suchsze gleby. Doskonała róża parkowa, na rabaty różane, do komponowania z innymi krzewami liściastymi i iglastymi oraz bylinami. Przydatna do sadzenia na terenach zieleni miejskiej oraz w ogrodach przydomowych, pojedynczo lub w grupach. Kwiaty można ścinać do wazonu. Dobra jako materiał na niski żywopłot nieformowany. Rozstawa sadzenia - co 1 m, na żywopłot gęściej - co 0,7 m.

autorzy: Marta Monder; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Jean Desprez Francja; wprowadzenie do handlu: 1842
grupa roślin róże
grupa użytkowa róże parkowe
forma krzew
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzaczasty wyprostowany
krzaczasty rozłożysty
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
kwiatostan
barwa kwiatów różowe
pora kwitnienia czerwiec
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
pojemniki
kwiaty cięte
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 5

autorzy: Marta Monder; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

brak producentów

Statystyka

Katalog zawiera:

10203 roślin

8019 roślin w produkcji

13199 zdjęć

6991 opisów

Ostatni wpis:

2020-05-19
Abies balsamea 'Nana'

Użytkowników online:

279 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday