Rosa 'Victor Verdier'

Rosa 'Victor Verdier'

róża 'Victor Verdier'

Grupa Hybrid Perpetual

Remontant wyróżniający się głęboką, ciemnoróżową barwą lekko połyskujących płatków. Róży nadano nazwę ku pamięci jednego ze znanych francuskich ogrodników Victora Verdier, który na początku XIX wieku kolekcjonował róże powtarzające kwitnienie. Pąki są okrągłe, kwiaty szlachetnie zbudowane, ciemnoróżowe (kwiaty utrzymują tę barwę), bardzo pełne (do 50-75 płatków) i duże (około 11 cm średnicy), intensywnie słodko pachnące. Po pełnym rozwinięciu kwiatów widać o ton jaśniejszą barwę najbardziej wewnętrznych płatków. Kwiaty są osadzone na szczytach prostych pędów. Jeśli pędy zostaną przygięte i poprowadzone poziomo, kwiaty zawiążą się na krótszych pędach bocznych. Roślina zakwita w czerwcu, powtarzając kwitnienie do późnej jesieni. Krzewy lubią ciepłą i bezdeszczową pogodę, a przy deszczowej i chłodnej aurze kwiaty mogą się nie rozwijać i zasychać. Liście są gładkie, duże, zielone, obficie pokrywające długie pędy. Młode liście i pędy są brązowopurpurowe, starsze zielone. Krzewy dorastają do 1,5 m wysokości. Wymagają corocznego cięcia jak wszystkie róże wielkokwiatowe. Na niektórych stanowiskach mogą być podatne na choroby liści i wymagają opryskiwania środkami ochrony roślin. Na mróz są dość odporne, niemniej konieczne jest kopczykowanie podstawy roślin. Dobrze rosną na glebie ogrodowej, lekko wilgotnej i żyznej, niewskazane jest moczenie liści przy podlewaniu. Krzewy sadzone w parkach i ogrodach, raczej na miejscach eksponowanych, w których swobodnie można podziwiać kształt, barwę i zapach kwiatów. Ładnie komponują się wśród innych gatunków roślin, podkreślających urok ich kwiatów. Odmiana dobra na kwiat cięty.

autorzy: Marta Monder; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): François Lacharme Francja; wprowadzenie do handlu: François Lacharme 1959
grupa roślin róże
grupa użytkowa róże wielkokwiatowe
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzaczasty wyprostowany
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
pachnące
kwiatostan
barwa kwiatów różowe
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
roślina kolczasta lub ciernista
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
kwiaty cięte
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 6

autorzy: Marta Monder; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10200 roślin

8032 roślin w produkcji

13188 zdjęć

6954 opisów

Ostatni wpis:

2020-03-26
Andromeda polifolia 'Alba'

Użytkowników online:

178 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday