Taxus baccata 'Summergold'

Taxus baccata 'Summergold'

cis pospolity 'Summergold'

Popularna odmiana holenderskiego pochodzenia, wprowadzona do uprawy w 1967r. Tworzy ona szeroko rozrastające się krzewy, o dosyć silnym wzroście, osiągające po 10 latach uprawy ok. 1 m wysokości, przy 2 m średnicy. Stare egzemplarze osiągają do 1,5 m wysokości i nawet 3-4 m szerokości. Pędy ma sztywne, horyzontalne lub lekko odstające, pokryte igłami o długości 2-3 cm i szerokości 2-3 mm. Igły wiosną złocistożółte, potem z żółtym marginesem a zimą bardziej zielonożółte, wrażliwe na silne promieniowanie słoneczne. Jest to żeńska forma i zawiązuje dosyć dużo nasion pokrytych czerwoną (jadalną!) osnówką. Odmiana ta do uprawy wymaga gleb dosyć żyznych, próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych, ale z powodzeniem znosi także okresy suszy. Nie rośnie na glebach zimnych, kwaśnych i podmokłych a także na suchych glebach piaszczystych. W czasie ostrych zim może przemarzać lub wysychać szczególnie od strony południowej, dlatego do jej uprawy lepiej wybierać stanowiska półcieniste a nawet cieniste. Krzewy odmiany ‘Summergold‘ są polecane do dużych ogrodów i parków, gdzie dobrze prezentują się sadzone pojedynczo lub w większych grupach, także jako rośliny okrywowe, sadzone szczególnie w rozproszonym świetle. W uprawie warto zwrócić uwagę na miseczniki, które chętnie opanowują rośliny.

autorzy: Wiesław Szydło; APZ, Agencja Promocji Zieleni;

pochodzenie wprowadzenie do handlu: J.V. Ravensberg 1967 Holandia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) żółte, złociste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce ozdobne i jadalne
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
walory ozdobne owoce
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
roślina okrywowa
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
w grupach
strefa 6a
Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

11102 roślin

8918 roślin w produkcji

17803 zdjęć

7606 opisów

Ostatni wpis:

2022-06-24
Acer campestre 'Compactum'

Użytkowników online:

146 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday