Thalictrum aquilegifolium

Thalictrum aquilegifolium

rutewka orlikolistna

Bylina rodzima, rosnąca w wilgotnych lasach i małych zaroślach, na łąkach, nad potokami. W Tatrach pospolita. Osiąga wysokość od 40 do 150 cm. Łodygi wzniesione, niebieskozielone, puste. Liście podobne do liści orlików. Kwiaty drobne, z zielonkawymi listkami okwiatu, szybko opadającymi, ale o okazałych, rozszerzonych nitkach pręcikowych barwy purpurowej, w V-VI. Kwiaty tworzą wiechy luźnej budowy z wieloma rozgałęzieniami. Lubi gleby dość kwaśne. Dobrze rośnie w stanowisku słonecznym lub w lekkim półcieniu. W głębokim cieniu i zbyt suchym miejscu łatwo ginie. Doskonała na rabaty w małych grupach po 3-10 razem. Liczba roślin na 1 m² - 7.

autorzy: Jacek Marcinkowski; APZ, Agencja Promocji Zieleni;

zasięg geograficzny Europa Środkowa i Wschodnia. Pospolita w Tatrach.
grupa roślin byliny
strefa 6
Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

11117 roślin

8935 roślin w produkcji

17847 zdjęć

7620 opisów

Ostatni wpis:

2022-09-21
Abies alba 'Pyramidalis'

Użytkowników online:

101 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday