Thuja koraiensis

Thuja koraiensis

żywotnik koreański

Szeroki krzew o luźnym pokroju dorastający do 1-2 m wysokości, dopiero po wielu latach uprawy wykształcający wierzchołek i przyjmujący formę małego drzewa. Kora na pędach cienka, czerwonobrązowa, łuszcząca się drobnymi płatkami. Pędy zarówno wznoszące się, jak i opadające, a nawet leżące na ziemi. Gałązki mocno spłaszczone, kompaktowe, okryte niewielkimi łuskami długości 1-3 mm, z wierzchu ciemnozielone, od spodu z wyraźnym, szerokim, białosrebrzystym rysunkiem. Gałązki po roztarciu intensywnie pachną. Szyszki męskie purpurowoczerwone, długości 1-3 mm, szyszki żeńskie długości 8-10 mm, złożone z 4 do 6 łusek, zielone, po dojrzeniu brązowe. W porównaniu z innymi gatunkami żywotnika, żywotnik koreański ma znacznie delikatniejsze gałązki, bardziej zwarte, o silnie kontrastującej, zielonej barwie górnej powierzchni gałązek, z białą, umieszczoną na spodzie warstwą aparatów szparkowych. Krzew rzadko spotykany w uprawie, nawet w ogrodach botanicznych i arboretach, mimo że jest wytrzymały na mróz. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne, stanowiska słoneczne. Polecany przede wszystkim dla kolekcjonerów do uprawy w ogrodach przydomowych.

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

zasięg geograficzny góry środkowej i północnej Korei oraz chińskiej prowincji Jilin do wysokości 2000 m n.p.m.
pochodzenie pierwsza publikacja: T. Nakai; wprowadzenie do handlu: w Europie gatunek wprowadzony do uprawy przez Ernesta Wilsona w 1917 roku, w Polsce sprowadzony do arboretum w Kórniku w 1930 roku.
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzaczasty wyprostowany
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
strefa 6

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday