Vaccinium corymbosum 'Brigitta Blue'

Vaccinium corymbosum 'Brigitta Blue'

borówka wysoka 'Brigitta Blue'

Późno dojrzewająca, australijska odmiana borówki rodząca duże owoce. Krzewy rosną silnie, przyjmują wzniesiony, lekko rozłożysty pokrój, ale nie są mocno zagęszczone, dorastają do 1,8 m wysokości. Pędy u starszych roślin lekko przeginają się na boki, zwłaszcza latem pod ciężarem owoców. Liście są jasnozielone, z wierzchu błyszczące. Jesienią przebarwiają się w odcieniach czerwieni, pomarańczu i purpury. Krzewy zawiązują dużo pąków kwiatowych równomiernie rozłożonych na pędach. Wiosną rozwijają się beczułkowate, kremowe kwiaty, chętnie odwiedzane przez owady zapylające. Odmiana wymaga zapylacza, np. odmiany ‘Bluecrop’. Jagody są zebrane w grona, dojrzewają w sierpniu, około 2 tygodni po odmianie ‘Bluecrop’ i tuż przed odmianą ‘Darrow’. Owoce są duże, kuliste, jasnoniebieskie, pokryte woskowym nalotem, gładkie, twarde i jędrne. Dobrze przechowują się w kontrolowanej atmosferze. Miąższ owoców jest zielony. Zbiór owoców należy prowadzić po kilku dniach od całkowitego wybarwienia, bowiem dopiero wtedy nabierają one właściwego smaku i aromatu. Jagody wykazują cenne właściwości odżywcze i zdrowotne, są małokaloryczne, obniżają poziom złego cholesterolu, regulują pracę jelit i zapobiegają zachorowaniom na nowotwory. Krzewy najlepiej rosną na glebach kwaśnych, przepuszczalnych, stale umiarkowanie wilgotnych, na miejscach ciepłych, słonecznych, osłoniętych od wiatru. Odmiana odporna na mróz, polecana do zakładania plantacji towarowych.

autorzy: Joanna Najda; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin owocowe
grupa użytkowa krzewy owocowe
forma krzew
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów kremowe
pora kwitnienia maj
owoce niebieskie
ozdobne
jadalne
kuliste
pora owocowania sierpień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
rodzaj gleby próchniczna
walory jadalne owoce
ładne jesienne zabarwienie
ozdobne owoce
zastosowanie owoce deserowe
owoce na przetwory
owoce mrożone
strefa 5b

autorzy: Joanna Najda; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

11117 roślin

8935 roślin w produkcji

17847 zdjęć

7620 opisów

Ostatni wpis:

2022-09-21
Abies alba 'Pyramidalis'

Użytkowników online:

115 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday