Ginkgo biloba 'Baldi'

Ginkgo biloba 'Baldi'

miłorząb dwuklapowy 'Baldi'

Karłowa odmiana miłorzębu o cienkich, lekko przewieszających się gałązkach. Początkowo nieregularna korona z wiekiem staje się bardziej zwarta i kulista. Roślina docelowo osiąga około 2 m wysokości. W sprzedaży spotykana jest również w formie piennej, szczepiona na wysokości 1,5 m. Tworzy typowe, ale mniejsze niż u gatunku, wachlarzowate, ciemnozielone i dosyć sztywne liście o charakterystycznym, widlastym unerwieniu rozchodzącym się promieniście od nasady ogonka. Liście są na wierzchołkach wcięte, dzięki czemu mają 2 wyraźne klapy (bilobus oznacza dwuklapowy). Forma blaszki liściowej oraz głębokość wcięcia jest dość zmienna. Liście jesienią spektakularnie przebarwia się na intensywny złocistożółty kolor. Jest to odmiana męska. Miłorząb jest rośliną rozdzielnopłciową, dwupienną. Kwiaty męskie (bez znaczenia dekoracyjnego) tworzą się na krótkopędach, wyrastają z kątów liści bądź łusek. Przypominają niewielkie, wąskie kotki o długości 3–4 cm. Kuliste nasiona miłorzębów pokryte są mięsistą, początkowo zieloną, a po dojrzeniu bursztynowożółta osnówką, która bardzo nieprzyjemnie pachnie (zapach ten jest podobny do zapachu zjełczałego masła), dlatego w uprawie ceni się przede wszystkim odmiany męskie, które nie wydają nasion. Kora drzewa jest szara i gładka przez długi czas, z wiekiem staję się ciemnobrązowa i u starych drzew dość głęboko spękana. Miłorząb preferuje gleby żyzne, przepuszczalna, lekko kwaśne (pH 5–6), stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. W młodym wieku wymaga okrywania na zimę, zarówno systemu korzeniowego, jak i korony. Rośliny są wrażliwe na mechaniczne uszkodzenie korzeni. Idealna odmiana do małego przydomowego ogrodu, ogrodu japońskiego. Nadaje się do uprawy w pojemniku. Odmiana prawdopodobnie pochodzi z USA.

autorzy: Tomasz Dymny; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój nieregularny
półkulisty
jajowaty
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ciekawy pokrój
ładne jesienne zabarwienie
odporność na zanieczyszczenia
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
zieleń publiczna
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
ogrody orientalne
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
soliter (pojedynczo)
strefa 5b

autorzy: Tomasz Dymny; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

11102 roślin

8918 roślin w produkcji

17803 zdjęć

7606 opisów

Ostatni wpis:

2022-06-24
Acer campestre 'Compactum'

Użytkowników online:

138 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday