Anemone sylvestris 'Elise Feldman'

Anemone sylvestris 'Elise Feldman'

zawilec wielkokwiatowy 'Elise Feldman'

Efektowna odmiana zawilca wielkokwiatowego o pełnych kwiatach. Tworzy przyziemne rozety wysokości 20 cm i średnicy 30-40 cm, z odziomkowych, długoogonkowych, 3-5 dzielnych liści. Liście ciemnozielone, klinowate u nasady, na brzegach ząbkowane lub grubo wcinane, spodem owłosione. W maju i czerwcu nad rozetą liściową wyrastają liczne, wyprostowane pędy kwiatowe, wysokości 30-40 cm, z okółkiem liści podkwiatostanowych i jednym, pełnym kwiatem na wierzchołku. Kwiaty śnieżnobiałe, z zielonym środkiem i żółtymi pręcikami mają średnicę 5-7 cm i przypominają pomponowe kwiaty dalii. Wydzielają delikatny zapach. Przycięcie przekwitłych kwiatów sprawia, iż jesienią rośliny zakwitają ponownie, choć mniej obficie. Odmiana dobrze rosnąca zarówno w słońcu, jak lekkim ocienieniu wyższych bylin, drzew i krzewów. Niewybredna, co do podłoża. Najlepiej czuje się na glebach zasadowych, średnio zwięzłych, zasobnych w składniki pokarmowe, z dużą zawartością próchnicy. Optymalne dla wzrostu roślin są podłoża stale umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne. Znosi okresowe susze. Roślina zupełnie mrozoodporna, wytrzymująca temperatury do -30ºC. Rozmnażana przez podziemne kłącza. Wspaniale prezentuje się w różnej wielkości grupach, na rabatach z innymi bylinami oraz w bliskim sąsiedztwie drzew i krzewów, zwłaszcza w ogrodach naturalistycznych i nieformalnych. Doskonała roślina okrywowa (8-11 roślin na m2), przydatna do sadzenia na otwartych przestrzeniach, zwłaszcza na słonecznych skarpach, tarasach i w ogrodach skalnych. Ścięte kwiaty długo utrzymują świeżość w wazonie.

autorzy: Ewa Chojnowska; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kępiasty
docelowa wysokość od 0,2 m do 0,5 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
barwa kwiatów białe
pora kwitnienia maj
czerwiec
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn zasadowy
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
roślina okrywowa
ogrody skalne
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
kwiaty cięte
w grupach
strefa 3

autorzy: Ewa Chojnowska; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10447 roślin

8363 roślin w produkcji

12938 zdjęć

7224 opisów

Ostatni wpis:

2021-01-21
Andromeda polifolia 'Alba'

Użytkowników online:

86 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday