Aquilegia vulgaris 'Ruby Port'

Aquilegia vulgaris 'Ruby Port'

orlik pospolity 'Ruby Port'

Krótkowieczna, kępiasta bylina o atrakcyjnych, niepospolitych kwiatach, które licznie pojawiają się późną wiosną, są pełne i mają wyjątkową, bordową barwę. Są też pozbawione ostrogi, która charakteryzuje kwiaty większości orlików (choć u gatunku Aquilegia vulgaris jest z reguły krótka). Brunatnobordowe są również młode liście o typowej dla gatunku budowie, które później, w trakcie rozwoju, stają się sinozielone. Odmiana ‘Ruby Port’, która jest rozmnażana z nasion, wywodzi się z początków siedemnastego wieku. Rośliny osiągają około 30-35 cm szerokości oraz 70-80 cm wysokości (w okresie kwitnienia), tworzą po kilka sztywnych pędów kwiatostanowych. Poszczególne kwiaty osadzone są na długich, zwisających szypułkach. Kwitnienie trwa od końca maja do początku lipca. Można je przedłużyć usuwając przekwitłe pędy. Z kolei utrzymywanie stałej wilgotności gleby przedłuża wegetację i opóźnia typowe dla orlików zanikanie roślin w drugiej połowie lata. Wymagają one półcienistego stanowiska i umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej, niezbyt ciężkiej gleby – najlepiej żyznej, ale nieprzenawożonej azotem. Źle znoszą dzielenie i przesadzanie. Bywają atakowane przez specyficzne dla orlików szkodniki, jak miniarka orlikówka (Phytomyza aquilegiae) czy piłecznica orlikowa (Pristiphora aquilegiae), które żerując na liściach mogą powodować gołożer, ale także przez mszyce. Z chorób daje się we znaki mączniak, przede wszystkim prawdziwy (Erysiphe aquilegiae), lecz coraz częściej w Europie notowany jest w wilgotnych latach także mączniak rzekomy orlika (Peronospora aquilegiicola). Rośliny są miododajne. Polecane są do sadzenia w niewielkich grupach: na rabatach bylinowych – lecz nie na ich pierwszym planie, ponadto w ogrodach wiejskich i naturalistycznych. Nadają się na kwiaty cięte.

autorzy: Alicja Cecot; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kępiasty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
kwiatostan
barwa kwiatów bordowe
pora kwitnienia maj
czerwiec
lipiec
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
roślina miododajna
zastosowanie ogrody przydomowe
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
kwiaty cięte
w grupach
strefa 4

autorzy: Alicja Cecot; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10720 roślin

8599 roślin w produkcji

16227 zdjęć

7438 opisów

Ostatni wpis:

2021-09-20
Abies balsamea 'Nana'

Użytkowników online:

161 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday