Clematis 'Sophie'

Clematis 'Sophie'

powojnik 'Sophie'

Urocza, elegancka japońska odmiana o dzbankowatych, przewisających kwiatach, średnicy 1,5-2 cm, z 4. fioletowymi działkami, o jaśniejszych brzegach i ostrych, fantazyjnie wywiniętych na zewnątrz wierzchołkach, na długich fioletowych szypułkach. Działki z zewnętrznej strony mają 3 lekkie żebrowania, wewnątrz są różowofioletowe, jaśniejące ku podstawie, prawie białe w okolicy pręcików. Pręciki mają żółte pylniki na białych nitkach. Kwitnie bardzo długo na tegorocznych pędach, maj – październik. Po przekwitnięciu ładnie się oczyszcza. Liście pojedyncze lub trójdzielne, długości do 12 cm i szerokości 14 cm, listki najczęściej lancetowate, czasem powcinane, długości 6 cm, szerokości 2 cm. Młode pędy fioletowe, następnie zielone, dojrzałe – brązowe. Dorasta do wysokości 80 cm. Nie czepia się podpór, ale może się o nie wspierać. Jest mrozoodporna, toleruje przeciętne, dobrze zdrenowane ziemie. Lubi stanowiska dobrze oświetlone i przewiewne. W miejscach osłoniętych czasem bywa atakowana przez mączniaka prawdziwego. Szczególnie ładnie wygląda, gdy przeplata się przez nieduże krzewy liściaste lub iglaste, ale może tworzyć też delikatne okrywy lub być prowadzona przy niewysokich podporach, do których trzeba podwiązywać pędy. Warto sadzić tuż przy ścieżkach, aby móc z bliska podziwiać niezwykle kunsztowną budowę ich małych kwiatów. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

autor: Szczepan Marczyński, CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Mikiyoshi Chikuma Japonia
grupa roślin pnącza
grupa użytkowa pnącza
forma pnącze
siła wzrostu roślina wolnorosnąca (karłowa)
pokrój pnącze
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów fioletowe
pora kwitnienia maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
rabaty
pojemniki
strefa 5

autor: Szczepan Marczyński, CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10032 roślin

7888 roślin w produkcji

12765 zdjęć

6771 opisów

Ostatni wpis:

2019-06-19
Abies fraseri

Użytkowników online:

109 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday