Clematis 'Fay'

Clematis 'Fay'

powojnik 'Fay'

Pełne uroku pnącze pokrywające się latem masą małych, dzwonkowatych, przewisających kwiatów. Podpór czepia się ogonkami liściowymi. Dorasta do 2 m wysokości. Liście drobne, złożone z 3–5 eliptycznych lub owalnych listków. Pędy młode jasnozielone, dojrzałe – brązowe. Kwiaty średnicy 2-3 cm, z czterema jasnoróżowymi działkami, o rozjaśnionych brzegach i bardzo silnie wywiniętych na zewnątrz wierzchołkach. Działki z zewnętrznej strony mają lekkie żebrowania, od wewnątrz są różowokremowe z różowym unerwieniem. Pręciki składają się z żółtych pylników na białych nitkach. Kwitnie wyjątkowo długo na tegorocznych pędach, od połowy VI do końca X. Zadawala się przeciętną glebą, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, wilgotnych, dobrze zdrenowanych, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Nie toleruje gleb zalewanych, podmokłych, zbyt ciężkich, gliniastych lub zbyt lekkich, piaszczystych. Najobficiej kwitnie w miejscach dobrze oświetlonych, słonecznych. Wymaga silnego cięcia wczesną wiosną, w pierwszym roku 20 cm od ziemi, nad 2-3 parą pąków, w kolejnych 40 cm, następnie 50 cm od ziemi. W ogrodzie wymaga podpór złożonych z elementów o średnicy do 1 cm. Uroczo wygląda, gdy przeplata się przez krzewy lub inne pnącza. Należy je sadzić w pobliżu ścieżek, by móc z bliska oglądać kwiaty o kunsztownej konstrukcji. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Świetna odmiana do małych ogrodów. W międzynarodowym rejestrze zaliczana jest do grupy Viticella, ale z wyglądu bardzo podobna jest powojnika kędzierzawego (Clematis crispa) z grupy Viorna.

autor: Szczepan Marczyński, CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Willem Straver Niemcy
grupa roślin pnącza
grupa użytkowa pnącza
forma pnącze
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój pnącze
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
barwa kwiatów różowe
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
pojemniki, balkony, tarasy
pnącze na ogrodzenia
pnącze na pergole, kraty
strefa 5

autor: Szczepan Marczyński, CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10741 roślin

8598 roślin w produkcji

17313 zdjęć

7469 opisów

Ostatni wpis:

2022-01-14
abeliofylum koreańskie

Użytkowników online:

116 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday