Vaccinium corymbosum 'Chanticleer'

Vaccinium corymbosum 'Chanticleer'

borówka wysoka 'Chanticleer'

Plenna, wcześnie dojrzewająca odmiana borówki o smacznych, słodko-kwaśnych owocach i szybkim tempie wzrostu. Odmiana wyselekcjonowana w 1978 roku przez A.D. Drapera, G.J. Galletta i G. Jelenkovica z siewek uzyskanych w wyniku krzyżowania Vaccinium corymbosum G-180 i ME-US 6620 wykonanego w 1974 roku w New Jersey Agricultural Experiment Station w USA. Krzew o wzniesionym pokroju, sztywnych pędach. Dorasta do 1,5 m wysokości. Liście eliptyczne, ciemnozielone, skórzaste, silnie unerwione. Jesienią pięknie przebarwiają się w ciepłych odcieniach barwy pomarańczowej, czerwieni oraz purpury. W maju z pąków generatywnych rozwijają się beczułkowate, kremowe kwiaty, chętnie odwiedzane przez owady zapylające. Owoce średniej wielkości lub duże, kuliste, lekko spłaszczone, jasnoniebieskie, jędrne, dzięki czemu dobrze znoszą przechowywanie i transport, zebrane w szczytowych gronach. Dojrzewają wcześnie, już na początku lipca. Jagody po schłodzeniu są bardzo aromatyczne. W pierwszym zbiorze pozyskuje się około połowy wszystkich owoców. Owoce deserowe, polecane do spożywania na surowo, a także do mrożenia, przetwarzania na dżemy i galaretki. Krzewy łatwe w uprawie. Wymagają gleb lekkich, próchniczych, wilgotnych i przewiewnych, kwaśnych, o pH 3,5-4,5. Mają małe wymagania pokarmowe, dlatego gleby pod ich uprawę nie muszą być żyzne. Jeśli odczyn podłoża w miejscu sadzenia jest wyższy, najlepiej przekopać górną warstwę gleby z mieszaniną kwaśnego torfu oraz przekompostowanej kory sosnowej. Zastosowanie kory sosnowej jako ściółki oraz kwaśnych nawozów (np. siarczan amonu) sprzyja utrzymaniu niskiego pH podłoża. Krzewy należy sadzić na miejscach słonecznych. Przez pierwsze 4 lata nie wymagają cięcia. Później należy usuwać najstarsze pędy, pozostawiając 6-8 najsilniejszych pędów głównych. Rośliny zdrowe, odporne na mróz. Mogą być sadzone na specjalnie dla nich przygotowanych rabatach lub z roślinami ozdobnymi na wrzosowiskach oraz w towarzystwie innych ozdobnych krzewów preferujących kwaśne podłoże.

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): A.D. Draper, G.J. Gallett i G. Jelenkovic USA
grupa roślin owocowe
grupa użytkowa krzewy owocowe
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów białe
pora kwitnienia maj
owoce niebieskie
granatowe
ozdobne
jadalne
kuliste
pora owocowania lipiec
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
rodzaj gleby próchniczna
walory jadalne owoce
ładne jesienne zabarwienie
roślina miododajna
zastosowanie owoce deserowe
owoce na przetwory
owoce mrożone
owoce na soki
strefa 5b

autor: Anna Ciepłucha, Gospodarstwo Szkółkarskie CIEPŁUCHA;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

11117 roślin

8935 roślin w produkcji

17847 zdjęć

7620 opisów

Ostatni wpis:

2022-09-21
Abies alba 'Pyramidalis'

Użytkowników online:

73 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday