Echinacea 'Coconut Lime' PBR

Echinacea 'Coconut Lime' PBR

jeżówka 'Coconut Lime'

Ciekawa holenderska odmiana o pełnych, kremowobiałych kwiatach. Jest to bylina tworząca gęste, zwarte kępy dorastające do 60-80 cm wysokości. Łodygi są sztywne, proste i nie pokładają się pod ciężarem kwiatów. Roślina tworzy dwa rodzaje liści. Liście rozetowe mają wydłużone ogonki, są jajowate, spiczasto zaostrzone, nieregularnie ząbkowane, ciemnozielone oraz pomarszczone z obu stron. Liście łodygowe są znacznie mniejsze, jajowato-lancetowate i mają krótsze ogonki . Pędy oraz liście pokryte są krótkimi, szorstkimi włoskami. Seledynowokremowe kwiaty rozwijają się na szczytach pędów tworząc charakterystyczne główki (pompony) otoczone pierścieniem białych płatków, które odginają się w dół. Główkę wypełniają dosyć duże kwiaty rurkowate, natomiast białe długie płatki są elementem kwiatów języczkowatych. Kwitnienie rozpoczyna się już w czerwcu i trwa do pierwszych przymrozków. Warunkiem długiego kwitnienia jest systematyczne usuwanie przekwitniętych kwiatostanów ponieważ tworzenie nasion hamuje zawiązywanie nowych pąków. Odmiana łatwa w uprawie, w pełni mrozoodporna, lecz stosunkowo krótkowieczna. Wymaga słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska, podłoża żyznego, przepuszczalnego i średnio wilgotnego. Regularne nawożenie kompostem i ściółkowanie gleby wpływa na bujniejszy wzrost i obfite kwitnienie. Spośród bylin ogrodowych jeżówki wyróżnia niepowtarzalna uroda, wysokie wartości dekoracyjne i ekologiczne. Kwiaty są atrakcyjne dla motyli, trzmieli i pszczół, a posadzone w grupach oraz w towarzystwie traw ozdobnych (np. seslerii, kostrzewy, piórówki) dają harmonijne aranżacje nawiązujące do prerii – środowiska ich naturalnego występowania. Dzięki dużej wytrzymałości, atrakcyjnym kwiatom i silnym łodygom jest doskonałą odmianą polecaną do uprawy na kwiat cięty. Odmiana wyhodowana przez holenderskiego hodowcę Arie Blom’a, wprowadzona do handlu w 2008 roku.

autorzy: Tomasz Dymny; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Arie Blom Holandia; wprowadzenie do handlu: AB-Cultivars 2008
grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzaczasty wyprostowany
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
barwa kwiatów kremowe
białe
pora kwitnienia lipiec
sierpień
wrzesień
październik
owoce brązowe
ozdobne
pora owocowania sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne owoce
ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
zieleń publiczna
rabaty
kwiaty cięte
suche bukiety
w grupach
strefa 4

autorzy: Tomasz Dymny; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10720 roślin

8612 roślin w produkcji

16348 zdjęć

7438 opisów

Ostatni wpis:

2021-10-14
Abies koreana

Użytkowników online:

100 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday