Hosta 'Medusa'

Hosta 'Medusa'

funkia 'Medusa'

Miniaturowa odmiana o dwubarwnych, pofalowanych liściach, uzyskana w 1993 roku przez Roya Herolda w wyniku krzyżowania H. ‘Neat Splash’ i H. gracillima. Kępiasta bylina dorastająca do 30 cm szerokości i 15 cm wysokości, jej pofalowane liście zebrane w gęste kępy przypominają odnóża meduzy. Blaszki liściowe owalne, wydłużone, regularnie zwężające się ku wierzchołkom, na wierzchołkach zaostrzone, mają do 12 cm długości i do 3 cm szerokości, na środku są jasne, w kolorze kości słoniowej, do jasnożółtych, na brzegach obwiedzione nieregularną, oliwkowozieloną obwódką. Obie barwy zazębiają się, przechodzą jedna w drugą, tworzą nieregularny rysunek. Brzegi blaszek liściowych silnie pofalowane, czasami skręcone. U starszych egzemplarzy liście szersze i mniej pofalowane. Ogonki liściowe w kolorze kości słoniowej z zielonym obrysem. Kwiaty lejkowate, lawendowe z purpurowymi prążkami wewnątrz, otwierają się z zielonych pąków kwiatowych, zebrane w groniaste kwiatostany wyniesione ponad liście na zielonych łodygach z purpurowymi kropkami (do 40 cm wysokości). Kwitnie w lipcu. Roślina polecana do sadzenia na glebach żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, na stanowiskach półcienistych, gdzie przez około dwie godziny z rana jest wystawiona na słońce, przez pozostałą część dnia pozostaje w cieniu. Odmiana odporna na mróz, polecana do sadzenia w ogrodach skalnych, na obwódkach rabatach oraz uprawy w pojemnikach.

autorzy: Wiesław Szydło; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kępiasty
docelowa wysokość od 0,1 m do 0,2 m
barwa liści (igieł) wielobarwne, pstre lub obrzeżone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów lila
pora kwitnienia lipiec
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
pojemniki
w grupach
strefa 4

autorzy: Wiesław Szydło; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10447 roślin

8179 roślin w produkcji

12440 zdjęć

7168 opisów

Ostatni wpis:

2020-11-20
Abies alba

Użytkowników online:

91 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday