Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

Ostatni wpis:

Użytkowników online:

Poznaj również...

ROŚLINA TYGODNIA

Hemerocallis 'Chopin'
liliowiec 'Chopin'

Hemerocallis 'Chopin'
liliowiec 'Chopin'

 

Liliowce są z jednymi z najwartościowszych bylin ogrodowych. Charakteryzują się obfitym kwitnieniem, tworzą ładne liście zebrane w atrakcyjne kępy, są długowieczne i łatwe w uprawie. Do tego ich pąki i kwiaty mogą stanowić ciekawy dodatek do sałatek lub dekoracji ciast.

 

Wśród tysięcy odmian liliowców na szczególną uwagę zasługuje odmiana ‘Chopin’ uzyskana w 1980 r. przez polskiego hodowcę liliowców i powojników, zakonnika jezuitę Stefana Franczaka. Nazwa odmiany upamiętnia najsłynniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Podobnie jak muzyka pianisty liliowiec ‘Chopin’ zachwyca pięknem okazałych kwiatów. Odmianę tę można podziwiać m.in. na reprezentacyjnej rabacie w Arboretum w Wojsławicach, gdzie znajduje się Kolekcja Narodowa Rodzaju Liliowiec.

 

Hemerocallis ‘Chopin’ jest byliną o krótkich kłączach i bulwkowato zgrubiałych korzeniach. Roślina tworzy kępy zielonych, równowąskich, łukowato wygiętych liści, dorasta do 0,5 m wysokości. Na pojawiających się w czerwcu nagich i sztywnych łodygach (do 80 cm) tworzą się okazałe pąki kwiatowe, z których na początku lipca rozwijają się złociste kwiaty z żółtozieloną gardzielą. Kwiaty są pojedyncze, lejkowate, zbudowane z 6 szerokich działek ułożonych w 2 okółkach, otaczających żółty słupek i żółte pręciki. Wewnętrzne płatki są szersze i mają lekko pofalowane brzegi. Kwiaty żyją zaledwie jeden dzień, ale ze względu na dużą liczbę pąków i sukcesywne ich otwieranie się kwitnienie trwa około 3 tygodni. Po zakończeniu kwitnienia rośliny pozostają ozdobne z liści aż do późnej jesieni.

 

Liliowiec ‘Chopin’ jest byliną łatwą w uprawie. Mimo, że lubi podłoża żyzne i przepuszczalne, to całkiem dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, na stanowiskach słonecznych (polecane) i półcienistych. Bez szkody znosi krótkotrwałe okresy suszy, jest w pełni mrozoodporny. Liliowce są bardzo żywotne, nie są praktycznie atakowane przez szkodniki ani porażane przez patogeny. Dzięki zdrowemu ulistnieniu zdobią ogród przez cały sezon wegetacyjny. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do usuwania na wiosnę zeszłorocznych, zaschniętych liści oraz jedno lub dwukrotnego zasilenia roślin nawozem wieloskładnikowym.

 

Liliowce są roślinami długowiecznymi, mogą rosnąć w jednym miejsku przez kilkanaście lat, nie tracąc wigoru oraz swoich walorów ozdobnych. Liliowce najpiękniej prezentują się sadzone w pobliżu zbiorników wodnych, nad brzegami oczek lub strumyków, mogą być też wykorzystywane do sadzenia wzdłuż ogrodowych ścieżek. Doskonale nadają się do sadzenia na rabatach bylinowych, w dużych grupach na trawnikach lub w ogrodach naturalistycznych, a także w pojemnikach.

 

 

CedThumbnails
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday

Na naszej stronie uzywamy plików Cookies. Aby dowiedzieć się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce, odwiedź stronę polityka prywatności.