• Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com

K

o

n

t

a

k

t

Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

Ostatni wpis:

Użytkowników online:

Poznaj również...

KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI

KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI – OTWARTA FORMUŁA

W tym roku po raz pierwszy nowości roślinne do konkursu mogą zgłaszać nie tylko wystawcy ZIELEŃ TO ŻYCIE. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcieliby upowszechnić i wypromować swoje rośliny - hodowców, szkółkarzy, twórców nowych odmian.

Organizowany przez Związek Szkółkarzy Polskich KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI jest stałym wydarzeniem Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE (Warszawa, 6-8 września 2018) i jedynym tego typu konkursem w kraju. Jego celem jest szeroka promocja nowych, interesujących odmian drzew, krzewów, pnączy i bylin. Dotychczas udział w konkursie był zarezerwowany wyłącznie uczestnikom targów (wystawcom), ale w tym roku zarząd ZSzP po raz pierwszy umożliwił zgłaszanie nowości szerszemu gronu zainteresowanych – hodowcom, szkółkarzom, twórcom nowych odmian, którzy nie muszą być wystawcami, ale chcieliby upowszechnić swoje rośliny i zaoferować je szerokiemu gronu odbiorców. Rośliny są oceniane i nagradzane przez międzynarodowe jury. Od 2 lat przyznawane jest także specjalne wyróżnienie dziennikarzy.

PROMOCJA
Udział w konkursie przynosi szereg korzyści związanych z promocją zgłaszanych nowości i ich twórców. Portrety roślin są publikowane nie tylko w wystawowym informatorze, na stronach internetowych wystawy, ZSzP i e-katalogu roślin, ale też szeroko promowane w krajowych i międzynarodowych magazynach ogrodniczych, programach telewizyjnych oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zwycięska roślina trafia na okładkę Katalogu Szkółek.

Nagrody i wyróżnienia są wręczane podczas uroczystej ceremonii otwarcia wystawy, w obecności licznych dziennikarzy. Znakomita lokalizacja stoiska, na którym są prezentowane nowości zapewnia, że większość gości odwiedzających targi rozpoczyna wizytę na wystawie właśnie od zwiedzania konkursowej ekspozycji.

KRYTERIUM NOWOŚCI
Zgodnie z regulaminem przedmiotem konkursu są rośliny wieloletnie ozdobne i owocowe: drzewa, krzewy, pnącza, krzewinki oraz byliny ze stref klimatycznych USDA 1 – 7b spełniające kryterium nowości. Za nowości uważa się nowe taksony, które zostały właśnie wprowadzone do produkcji i/lub są uprawiane w Polsce od niedawna (do kilku lat) lub zostały wprowadzone do produkcji po bardzo długiej przerwie. Rośliny te powinny być dostępne w sprzedaży. Szczegółowe wymagania i kryteria oraz informacje organizacyjne znajdują się w regulaminie konkursu na stronie www.zszp.pl.

ZGŁOSZENIA
Zgłoszenie odmian do konkursu odbywa się na podstawie karty zgłoszeniowej, którą wraz ze zdjęciami należy dostarczyć do biura Związku Szkółkarzy Polskich, Al. Jana Pawła II 80 lok.71, 00-175 Warszawa lub przesłać e-mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  do dnia 2 lipca 2018 r. do godziny 23:59. Opłata rejestracyjna za każdą zgłaszaną odmianę wynosi brutto: 600 zł dla wystawców, 800 zł dla członków ZSzP nie wystawiających się i 1000 zł dla pozostałych uczestników. Przyjęte do konkursu rośliny należy dostarczyć jeden dzień przed rozpoczęciem wystawy, tj. 5 września 2018 r., do godziny 12:00, do biura organizatora targów na terenie wystawy w liczbie od 1 do 10 sztuk, w zależności od wielkości roślin.

Dokumenty do pobrania:

 

  

Lista roślin zakwalifikowanych do Konkurs Roślin Nowości 2018:

 

 

Actinidia arguta 'Chang Bai Giant'
aktinidia ostrolistna 'Chang Bai Giant'


 

Ajuga tenorii PRINCESS NADIA 'Piotrek01'PBR
dąbrówka Tenora PRINCESS NADIA 'Piotrek01'PBR


Betula pendula FASTIGIATA JOES 'Jolep1'
brzoza brodawkowata FASTIGIATA JOES 'Jolep1'


Betula pendula MAGICAL GLOBE 'Globe'PBR
brzoza brodawkowata MAGICAL GLOBE 'Globe'PBR


Buxus microphylla 'Rococo'
Bukszpan drobnolistny 'Rococo'


Cercis canadensis 'Alley Cat'
judaszowiec kanadyjski 'Alley Cat'


Cercis canadensis THE RISING SUN 'JN2'
judaszowiec kanadyjski THE RISING SUN 'JN2


Chamaecyparis lawsoniana 'Drooping Solo'
cyprysik Lawsona 'Drooping Solo'


Echinacea 'Delicious Nougat'PBR
jeżówka 'Delicious Nougat'PBR


Hemerocallis EVERYDAYLILY RED RIBS
liliowiec EVERYDAYLILY RED RIBS


Hydrangea arborescens RUBY ANNABELLE 'NCHA3'PBR
hortensja krzewiasta RUBY ANNABELLE 'NCHA3'PBR


Hydrangea RUNAWAY BRIDE SNOW WHITE 'USHYD0405'PBR
hortensja RUNAWAY BRIDE SNOW WHITE 'USHYD0405'PBR

 


Monarda BEE PRETTY
pysznogłówka BEE PRETTY


Parthenocissus quinquefolia KIRIGAMI
winobluszcz pięciolistkowy KIRIGAMI


Pennisetum alopecuroides 'Hameln Gold'PBR
rozplenica japońska 'Hameln Gold'PBR


Phlox paniculata 'Narwiański Wir'
floks wiechowaty 'Narwiański Wir'


Pinus nigra SUMMER BREEZE 'Aron'PBR
sosna czarna SUMMER BREEZE 'Aron'PBR


Rhododendron 'Lidia'PBR
azalia japońska 'Lidia'PBR


Rosa ANIA (MISS TANGO) 'Wekaltlive'PBR
róża  ANIA (MISS TANGO) 'Wekaltlive'PBR


Rosa NEWSFLASH 'KENdutch'PBR
róża NEWSFLASH 'KENdutch'PBR


Rosa rugosa ANGELIA PURPLE  'Minrugo4'PBR
róża pomarszczona ANGELIA PURPLE  'Minrugo4'PBR


Salvia nemorosa 'Rose Marvel'PBR
szałwia omszona 'Rose Marvel'PBR


Weigela florida LIME MONSTER 'BRS1'PBR
krzewuszka cudowna LIME MONSTER 'BRS1'PBR

 

 

 

 

 

 

 


 

JURY KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2018

Alicja Cecot
Dziennikarka

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez 14 lat redaktor naczelna dwumiesięcznik „Szkółkarstwo”. Pracowała jako redaktor w miesięczniku "Hasło Ogrodnicze". Była zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika "Kwiaty". Publikuje w licznych magazynach ogrodniczych w kraju i zagranicą, m.in. Horticulture Week, FloraCulture International, Deutscher Gartenbau. Współautorka książki "Portrety kwiatów”, tłumaczka książek z angielskiego (m.in. "Kompozycje kwiatowe"). Prelegentka wielu branżowych konferencji towarzyszących krajowym i międzynarodowym targom ogrodniczym. Obecnie jest redaktorem „Pod Osłonami”.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura, nagrody Związku Szkółkarzy Polskich.

 

 

 

Wiesław Gawryś
Ogród Botaniczny PAN

Absolwent Technikum Ogrodniczego w Sochaczewie i Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 37 lat pracuje w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie. Początkowo jako dendrolog, następnie specjalista od roślin tropikalnych, a ostatnio zajmuje się florą ojczystą. Pełni funkcję zastępcy dyrektora. Uczestnik wielu wypraw botanicznych w kraju i zagranicą m.in do Korei Płn., Wietnamu, Gruzji, Kazachstanu, Rosji. Autor ponad 250 artykułów popularno-naukowych na temat dendrologii, roślin tropikalnych i flory Polski. Autor łacińsko-polskiego Słownika Roślin Zielnych. Najważniejsze zainteresowania to flora Polski, zasady nomenklatury botanicznej i fotografia i własny ogródek. Posiada największą w kraju kolekcję opakowań po czekoladzie liczącą ponad 15 tys. sztuk.

 

 

 

Hanna Grzeszczak - Nowak
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Od 1985 roku pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego jako dendrolog. Od 1988 r. pełnomocnik dyrektora ds. Arboretum w Wojsławicach, a następnie inspektor tego Arboretum. Od 25 lat konsekwentnie rewitalizuje i rozwija Arboretum. Prowadzi wiele unikatowych kolekcji roślin, w tym 4 kolekcje narodowe rodzajów Buxus, Hedera, Hemerocallis, Rhododendron. Od lat propaguje uprawę roślin ozdobnych, organizując szereg wydarzeń, m.in. "HEMEROmanię", Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni, Dolnośląski Festiwal Dyni, Bluszczowy Weekend. Członkini Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Grupy "Rośliny Wrzosowate", Deutsche Efeu Gesellschaft, Deutsche Rhododendron Gesellschaft. Autorka licznych publikacji naukowych krajowych i zagranicznych, książek oraz wielu artykułów poświęconych roślinom ozdobnym.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura nagrody Związku Szkółkarzy Polskich za konsekwentne i twórcze propagowanie roślin ozdobnych i kultury ogrodniczej.

 

 

 

Eike Jablonski
Luksemburg College of Agriculture, Ettelbruck, Departament Ogrodnictwa i Arboretum

Wykładowca dendrologii oraz szkółkarstwa na Wydziale Ogrodniczym Uniwersytetu Rolniczego w Ettelbruck, w Luksemburgu. Prowadzi kolekcję roślin drzewiastych oraz dział rozmnażania. Dendrolog i taksonom, członek Międzynarodowego Komitetu ds. Rejestracji Odmian (ISHS-ICRA) odpowiedzialny za rejestrację taksonów z rodzaju Tilia i Quercus. Interesuje się nomenklaturą oraz systematyką roślin drzewiastych, zwłaszcza z rodzaju Crataegus, Quercus, Sambucus, Spiraea, Tilia. Obecnie zaangażowany w pracę nad projektem "utracone odmiany", którego celem jest wyszukiwanie i ochrona odmian, które nie są już uprawiane bądź zostały uznane za utracone. Prezes Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego, członek Rady Międzynarodowego Towarzystwa Dendrologicznego oraz Komitetu Taksonomicznego Międzynarodowego Towarzystwa Dębowego. Członek HORTAX – Grupy ds. Taksonomii Odmian Roślin Uprawnych. Autor licznych artykułów prasowych, współautor najważniejszych niemieckich publikacji dendrologicznych, takich jak: Enzyklopädie der Holzgewächse, Fitschen Gehölzflora i Enzyklopädie der Gartengehölze.

 

 

 

 

 

 

Marek Jezierski
Dziennikarz

Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od 25 lat autor i prowadzący poradnikowy program ogrodniczy w TVP1 „Rok w ogrodzie”.  Ekspert od tematyki ogrodniczej w programach TVP. Autor artykułów dotyczących roślin, pielęgnacji i „zabawy w ogród”. Laureat Honorowego Zielonego lauru za  upowszechnianie wiedzy o roślinach, ich zastosowaniu i korzyściach z tego płynących.

 

 

 

 

 

 

 

Izabela Kaszuba
Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych


Absolwentka Wydziału Ogrodniczego SGGW. W latach 1977-1997 prowadziła wraz z mężem szklarniowe gospodarstwo ogrodnicze produkujące kwiaty cięte. Była jednym z pierwszych w kraju ogrodników prowadzącym na dużą skalę uprawę storczyków z rodzaju Phalenopsis i Cymbidium. Od 1993 prowadzi wspólnie z mężem i synami Centrum Ogrodnicze Flora Point Świat Roślin w Warszawie-Anin. Jest członkiem założycielem oraz aktywną działaczką Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych. Uczestniczyła w nagraniach programów telewizyjnych poświęconych tematyce ogrodniczej. W 2014 roku została uhonorowana przez burmistrza dzielnicy Warszawa-Wawer nagrodą "Wawerczyk Roku" przyznawaną dla wyjątkowych osobowości pracujących na terenie dzielnicy. Jej hobby to własnych ogród oraz podróże ogrodnicze do najciekawszych przyrodniczo miejsc na świecie.

 

 

dr Wojciech Podstolski
Polskie Towarzystwo Dendrologiczne

Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i doktor nauk biologicznych IBB PAN. Wieloletni współpracownik i autor licznych artykułów dotyczących kompozycji roślinnych i monografii wybranych rodzajów publikowanych na łamach czasopism Kwietnik, Ogrody i Zieleń to Życie. Od roku 2009 pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego gdzie unowocześnia i rozwija kolekcję Działu Systematyki Roślin. Prowadzi także konsultacje z zakresu doboru gatunków roślin dla projektantów ogrodów. Jako pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prowadzi wykłady i ćwiczenia dotyczące historii i konserwacji ogrodów, a także doboru gatunków oraz kompozycji roślinnych. Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i ICOMOS.

 

 

 

Maja Popielarska
Dziennikarka

Absolwentka Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Popularna i lubiana prezenterka pogody związana z telewizją od 1999 roku. Od 2004 prowadzi własny magazyn poradnikowy, dotyczący pielęgnacji roślin i projektowania ogrodów - „Maja w ogrodzie”. Autorka książek poradnikowych o tematyce ogrodniczej.
Laureatka prestiżowej nagrody Związku Szkółkarzy Polskich: Honorowy Zielony Laur, przyznany za nieustanne budzenie i rozwijanie pasji ogrodniczej w społeczeństwie.

 

 

 

Karen Tambayong
Komitet Green City działającego w ramach w światowej organizacji AIPH


Jest światowym ekspertem i konsultantem w zakresie organizacji oraz promocji działań Green City. Urodziła się i mieszka w Indonezji. Studiowała architekturę na uniwersytetach w Delft w Holandii oraz w Red River College w Kanadzie, a także ogrodnictwo na Uniwersytecie Stanowym Colorado w USA. Członek prezydium oraz Przewodnicząca Komitetu Green City Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ogrodniczych (AIPH). Członek zarządu licznych organizacji krajowych i międzynarodowych działających w branżach ogrodniczej i rolniczej, autorka wielu projektów z zakresu ogrodnictwa i architektury.

 

 

 

 

dr Wiesław Szydło - Przewodniczący Jury
Związek Szkółkarzy Polskich, Szkółka Drzew i Krzewów „Iglak Niewierz”

Absolwent Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez 25 lat pracownik naukowy Katedry Roślin Ozdobnych SGGW, prowadził zajęcia, wykłady i seminaria dotyczące szkółkarstwa ozdobnego. Autor licznych publikacji naukowych i książek, m.in. „Szkółkarstwo ozdobne”, „Rozmnażamy iglaki”, współautor i redaktor „Katalogu Roślin”, „Rośliny do każdego ogrodu” oraz artykułów popularnonaukowych publikowanych na łamach większości ukazujących się na rynku magazynów poświęconych tematyce roślin ozdobnych. Wiceprezes Związku Szkółkarzy Polskich, członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, członek Rady Naukowej Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Od 25 lat prowadzi też własne gospodarstwo szkółkarskie.

 

 

 

 

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday

Na naszej stronie uzywamy plików Cookies. Aby dowiedzieć się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce, odwiedź stronę polityka prywatności.