Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

Ostatni wpis:

Użytkowników online:

Poznaj również...

ROŚLINA TYGODNIA

Thuja occidentalis GOLDEN SMARAGD 'Janed Gold'
Żywotnik zachodni GOLDEN SMARAGD 'Janed Gold'

Żywotnik zachodni, powszechnie nazywany tują, jest podstawowym gatunkiem iglastym wykorzystywanym do tworzenia zielonych ogrodzeń – szpalerów i żywopłotów. Obok popularnych odmian o zielonej barwie gałązek (‘Columna’, ‘Holmstrup’, ‘Smaragd’) w handlu dostępne są odmiany żółtolistne. Jedna z nich - ‘Janed Gold’ syn. ‘Golden Smaragd’ cieszy się dużą popularnością. Jej hodowcą jest polski szkółkarz Edward Kubik. Odmiana odniosła międzynarodowy (światowy) sukces, zadebiutowała na rynku w 2008 r., zdobywając brązowy medal w Konkursie Roślin Nowości wystawy „Zieleń to Życie. Obecnie można ją kupić nie tylko w większości krajów Europy, ale też w Kanadzie, USA czy Australii.

Żywotnik zachodni ‘Janed Gold’ jest krzewem o regularnym, stożkowatym pokroju i dosyć szybkim tempie wzrostu. Po 10 latach osiąga 2,5-3 m wysokości. Maksymalnie dorasta do kilku metrów wysokości. Pędy są wzniesione, silnie rozgałęzione, gałązki płaskie, gęsto ułożone obok siebie, pokryte zabarwionymi na żółto łuskami, które przez cały rok zachowują piękną, złocistą barwę.

Roślina nie jest kłopotliwa w utrzymaniu, właściwie nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne, ale dobrze rośnie także na przeciętnych glebach ogrodowych. Najładniej wybarwia się sadzona na stanowisku słonecznym, choć znosi także półcień; w cieniu jej łuski zielenieją. Jest w pełni odporna na mróz, zdrowa, dobrze znosi cięcie, choć ze względu na regularny pokrój zabieg ten właściwie nie jest potrzebny. Podobnie jak inne żywotniki roślina tworzy płytki system korzeniowy, dlatego w okresie suszy może wymagać podlewania.

Odmiana polecana do tworzenia żywopłotów, wówczas należy ją sadzić w rozstawie co 80 cm, oraz stosowania pojedynczo lub w grupach z zieleni miejskiej, osiedlowej, na działkach, cmentarzach a nawet uprawy w pojemnikach.

 

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday

Na naszej stronie uzywamy plików Cookies. Aby dowiedzieć się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce, odwiedź stronę polityka prywatności.