Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

Ostatni wpis:

Użytkowników online:

Poznaj również...

ROŚLINA TYGODNIA

Miscanthus sinensis ‘Apache’
Miskant chiński ‘Apache’

 Miskanty kojarzą się z okazałymi, wysokimi trawami zdobiącymi ogrody długimi, łukowato wygiętymi liśćmi oraz falującymi na wietrze, srebrzystymi kwiatostanami. Tymczasem na rynku szkółkarskim dostępne są także formy karłowe miskantów, nadające się do uprawy w małych ogrodach, na działkach, a nawet w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Jedną z nich jest polska pstrolistna odmiana ‘Apache’, uzyskana przez Jerzego Foszczkę, wprowadzona do sprzedaży w 2011 r.

Miskant chiński ‘Apache’ tworzy niskie, gęste kępy dorastające do 50-70 cm wysokości. Jego ozdobą są liście - równowąskie, wyprostowane i dosyć sztywne, jasnozielone z wyraźnymi, kremowymi prążkami. W porównaniu do innych odmian liście te są stosunkowo krótkie, mają do 60 cm długości i 1-2 cm szerokości. W naszych warunkach klimatycznych roślina nie kwitnie, ale kępy szablastych liści bardzo ładnie prezentują się przez cały sezon wegetacyjny. Pozostają ozdobne także po zaschnięciu, przez jesień i zimę, gdy pokryje je szron lub przyprószy śnieg.

Miskant chiński jest jedną z łatwiejszych w uprawie i utrzymaniu traw ozdobnych. Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte od wiatru. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do obcinania wczesną wiosną zaschniętych liści, jednokrotnego lub dwukrotnego zasilenia nawozami i ewentualnie podlewania w okresie intensywnego wzrostu w maju i czerwcu, w przypadku wystąpienia suszy. Roślina jest odporna na mróz, niemniej w ostre zimy, szczególnie w północno-wschodnich rejonach kraju, może przemarzać. Dlatego przykrycie jesienią podstawy źdźbeł kopczykiem kory lub zaschniętych liści może być uzasadnione. Rośliny uprawiane w pojemnikach na zimę należy przechować w chłodnych pomieszczeniach.

Ze względu na niewielkie rozmiary oraz pstre ulistnienie odmiana ‘Apache’ nadaje ogrodowym kompozycjom interesujący, nieco egzotyczny charakter. Można ją sadzić wśród bylin na kwietnikach i rabatach, w ogrodach preriowych, skalnych, komponować z krzewami o kontrastowym, np. czerwonym zabarwieniu liści, albo sadzić w większych grupach tworzących wyraziste jasne plamy.

Kupując roślinę trzeba wiedzieć, że na rynku, pod taką samą nazwą funkcjonuje także inna, holenderska odmiana miskanta chińskiego, tworząca wysokie kępy zielonych liści oraz okazałe kwiatostany. Aby uniknąć pomyłki, zwłaszcza przy zakupie na odległość, warto zaznaczyć, że chodzi o polską, karłową odmianę ‘Apache’, o pstrych liściach.

CedThumbnails
UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday

Na naszej stronie uzywamy plików Cookies. Aby dowiedzieć się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce, odwiedź stronę polityka prywatności.