• Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com

K

o

n

t

a

k

t

Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

Ostatni wpis:

Użytkowników online:

Poznaj również...

ROŚLINA TYGODNIA

 

 

Malus 'Adirondack'
Jabłoń 'Adirondack' 

Drzewa rajskich jabłoni uprawia się ze względu na obfite kwitnienie oraz drobne, ozdobne owoce, utrzymujące się na gałęziach długo po opadnięciu liści. Dostępne w szkółkach odmiany rajskich jabłoni różnią się pokrojem, barwą kwiatów i liści, wielkością i kolorem owoców, ich trwałością oraz odpornością na choroby. Tak duża różnorodność jest wynikiem licznych prac hodowlanych prowadzonych nad uzyskaniem jak najpiękniejszych i najwartościowszych form jabłoni ozdobnych. Jabłoń ‘Adirondack’ jest jedną z ciekawszych odmian amerykańskiego pochodzenia, polecanych zwłaszcza do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych oraz w zieleni miejskiej i osiedlowej. Odmiana ta została wyselekcjonowana z siewek Malus halliana przez Donalda Egolfa w 1987 w narodowym arboretum w Waszyngtonie w USA. 

Drzewko charakteryzuje się umiarkowanym tempem wzrostu, dorasta do około 5 m wysokości. Proste, skierowane prawie pionowo do góry gałęzie nadają roślinie kolumnowy lub odwrotnie stożkowaty pokrój. Drzewo kwitnie obficie w maju, jednocześnie z pojawiającymi się liśćmi. Pąki kwiatowe są różowe, kwiaty białe, dosyć duże, mają około 4 cm średnicy. Kwiatów tworzy się bardzo dużo, a kwitnienie trwa około 2 tygodni. Blaszki liściowe są zielone, eliptyczne, na brzegach ząbkowane, mają 10-15 cm długości, są osadzone na długich ogonkach. Liście są zdrowe, rzadko porażane przez choroby grzybowe. Liczne, drobne owoce dojrzewają pod koniec lata, najpierw są pomarańczowe, potem pomarańczowo-czerwone do czerwonych, zdrowe, długo pozostają na drzewie, bo aż do grudnia. Owoce są chętnie zjadane przez ptaki. Ze względu na małe rozmiary raczej nie nadają się na przetwory, ale za to są cenione przez florystów wykorzystujących gałęzie z owocami do tworzenia kompozycji kwiatowych.

Rajskie jabłonie nie są trudniejsze w uprawie, niż tradycyjne odmiany owocowe. Drzewa najlepiej rosną na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych. Do obfitego kwitnienia i owocowania rośliny wymagają stanowisk słonecznych. Sadzone w cieniu mogą chorować, przedwcześnie gubić liście oraz owoce. Siła wzrostu drzew zależy od podkładki, na jakiej zostały zaszczepione. Na podkładkach karłowych lub półkarłowych drzewka osiągają mniejsze rozmiary, ale wymagają lepszego podłoża, niż te szczepione na podkładkach silnie rosnących. Odmiana ‘Adirondack’ nie wymaga cięcia. Jest polecana do nasadzeń parkowych, zieleni osiedlowej i ogrodów przydomowych, gdzie może być sadzona zarówno jako soliter oraz w grupach. Bardzo ładnie prezentuje się sadzona w szpalerach wzdłuż ulic oraz parkowych alei.

 

PRODUCENCI 

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday

Na naszej stronie uzywamy plików Cookies. Aby dowiedzieć się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce, odwiedź stronę polityka prywatności.