Corylus maxima 'Rhode Zellenroot'

Corylus maxima 'Rhode Zellenroot'

leszczyna południowa 'Rhode Zellenroot'

Wysoki krzew o rozłożystym pokroju, ciemnoczerwonych liściach i smacznych owocach, dorastający po 10 latach uprawy do około 3 m wysokości. Pędy strzeliste, wyprostowane, w górnej części rozgałęzione. Liście ozdobne, odwrotnie jajowate, u nasady sercowate, brzegiem piłkowane i ząbkowane, ciemnoczerwone, w kolorze szlachetnego wina, starsze liście lekko zielenieją. Powierzchnia blaszki liściowej nie jest płaska, lecz delikatnie karbowana, od spodu liście są miękko owłosione. Roślina rozdzielnopłciowa, jednopienna, wiatropylna, kwitnie w stanie bezlistnym na przedwiośniu, w lutym lub marcu. Kwiaty męskie pozbawione okwiatu, zebrane w wydłużone kotki zwisające ze szczytów bocznych gałęzi, widoczne w okresie zimy, w czasie kwitnienia długie i dekoracyjne. Kwiaty żeńskie prawie niewidoczne, ukryte w pączkach mieszanych. Nawet w czasie kwitnienia trudno zauważalne, bo z pąków wyłaniają się tylko czerwone znamiona słupków. Orzechy, w odróżnieniu od owoców leszczyny pospolitej, są całkowicie ukryte w długiej, rurkowatej, ciemnopurpurowej okrywie owocowej, zbudowanej ze zrośniętych listków, owłosionych i postrzępionych na końcach. Orzechy są jadalne i smaczne. Krzew polecany do uprawy na glebach świeżych i żyznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Dobrze rośnie także w cieniu, ale wtedy słabiej owocuje i ma bardziej zielone liście. Odporny na mróz. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych jako roślina ozdobna i owocowa.

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin owocowe
grupa użytkowa krzewy owocowe
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzaczasty rozłożysty
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) czerwone i purpurowe
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów żółte
pora kwitnienia luty
marzec
owoce czerwone
brązowe
ozdobne i jadalne
pora owocowania wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
gliniasta
walory jadalne owoce
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie soliter (pojedynczo)
owoce deserowe
strefa 6a

autorzy: Joanna Najda; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10578 roślin

8444 roślin w produkcji

15455 zdjęć

7372 opisów

Ostatni wpis:

2021-04-27
Abies balsamea 'Nana'

Użytkowników online:

149 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday