Crocosmia 'Lucifer'

Crocosmia 'Lucifer'

Synonim lac.: Crocosmia 'Luzifer'

krokosmia 'Lucifer'

Synonim pol.: montbrecja 'Lucifer'

Bylina podobna do mieczyka i tak jak on, wytwarzająca łuskobulwy, za pomocą których się rozmnaża (powinno się je sadzić na głębokości 7-10 cm). 'Lucifer' należy do najpopularniejszych odmian montbrecji, powstał w wyniku krzyżowania jednej z odmian Crocosmia x crocosmiiflora z gatunkami Crocosmia masonorum oraz Crocosmia paniculata, które są stosunkowo odporne na mróz i gorsze warunki uprawy. Dorasta do wysokości 120 cm i wyróżnia się szkarłatnoczerwonymi, dość drobnymi kwiatami zebranymi w kwiatostan. Wprawdzie jest tolerancyjna co do podłoża, ale powinno ono być przepuszczalne; w glebach bardziej zasobnych w składniki pokarmowe (ale nie za ciężkich) i umiarkowanie wilgotnych rośliny lepiej kwitną. W naszym klimacie zaleca się okryć je na zimę, a nawet, szczególnie w niektórych rejonach kraju, wykopać bulwy, przechować przez zimę i posadzić ponownie na wiosnę (jak mieczyki). Krokosmia ta wymaga słonecznego lub lekko ocienionego stanowiska. Nadaje się na rabaty, zwłaszcza w większych grupach - jest bardzo dobrym towarzystwem dla wyższych krzewów, na których tle ładnie wyglądają jej jaskrawoczerwone kwiaty. Pojawiają się one od czerwca do września i nadają się do cięcia. Rośliny te można także sadzić do dużych tarasowych pojemników.

autorzy: Alicja Cecot; , Związek Szkółkarzy Polskich;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Alan Bloom Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: Blooms of Bressingham 1966 Wielka Brytania
grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów czerwone
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
rabaty
pojemniki
kwiaty cięte
nagrody Award of Garden Merit (1993) przyznawana przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) wartościowym roślinom ogrodowym.
strefa 5

autorzy: Alicja Cecot; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10692 roślin

8514 roślin w produkcji

15939 zdjęć

7395 opisów

Ostatni wpis:

2021-06-10
Abies alba 'Pendula'

Użytkowników online:

113 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday