Hydrangea macrophylla 'Adria'

Hydrangea macrophylla 'Adria'

hortensja ogrodowa 'Adria'

Pięknie kwitnący krzew o zwartym, kompaktowym pokroju. Dorasta do 1 m wysokości i podobnej szerokości. Pędy wyprostowane, słabo rozgałęzione. Liście sezonowe, zielone, szerokojajowate lub eliptyczne, grubopiłkowane i błyszczące. Kwiaty najczęściej niebieskie, wyłącznie płonne, o romboidalnych, lekko zachodzących na siebie płatkach, bardzo liczne, zebrane w kuliste kwiatostany o średnicy do 15 cm. Kwitnie przez całe lato. Często powtarza kwitnienie, dzięki czemu pojedyncze kwiaty zdobią roślinę do jesieni. Barwa kwiatów zmienia się w zależności od pH gleby. Kwiaty mogą być różowe na glebach obojętnych, a intensywnie niebieskie na glebach kwaśnych. Kwitnie na pędach zeszłorocznych (dwuletnich). Pąki kwiatowe zawiązuje pod koniec poprzedniego lata, dlatego krzewów nie wolno przycinać jesienią i wiosną, bo wówczas rośliny nie będą kwitły. Roślina o umiarkowanej odporności na mróz. Bardzo dobrze rośnie w klimacie morskim, o dużej wilgotności powietrza. W miejscach o ostrzejszym klimacie często dochodzi do przemarzania pąków kwiatowych i roślina nie kwitnie. W większości rejonów naszego kraju wymaga starannego zabezpieczenia pędów przed przemarzaniem. Poza tym roślina łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, dobrze radzi sobie w cieniu oraz na słońcu, pod warunkiem, że gleba jest żyzna, najlepiej próchniczna i stale umiarkowanie wilgotna, o odczynie kwaśnym do obojętnego. Na glebach zasadowych na liściach mogą wystąpić objawy chlorozy. Idealny krzew do małych ogrodów. Piękne kwiaty mogą być stosowane w kompozycjach bukietowych, nadają się także do zasuszania. Krzew może być uprawiany w pojemnikach chowanych na zimę do jasnych, nieogrzewanych pomieszczeń.

autor: Magdalena Tomżyńska, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin;

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): August Steiniger Niemcy; wprowadzenie do handlu: 1957
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzaczasty wyprostowany
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów niebieskie
różowe
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
odczyn lekko kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zadrzewienia krajobrazowe
zieleń publiczna
ogrody orientalne
rabaty
pojemniki
kwiaty cięte
suche bukiety
w grupach
strefa 6b

autorzy: Przemysław Bąbelewski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10578 roślin

8444 roślin w produkcji

15496 zdjęć

7374 opisów

Ostatni wpis:

2021-05-10
Abies alba 'Pendula'

Użytkowników online:

139 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday