Hydrangea macrophylla 'Schneeball'

Hydrangea macrophylla 'Schneeball'

Synonim lac.: Hydrangea macrophylla 'Snowball'

hortensja ogrodowa 'Schneeball'

Kompaktowy krzew o wyprostowanych pędach i półkulistym pokroju. Dorasta do 1-1,2 m wysokości i podobnej średnicy. Pędy grube, nierozgałęzione, u podstawy zdrewniałe, pokryte dużymi, zielonymi liśćmi. Blaszki liściowe mięsiste, osadzone na grubych ogonkach. W lipcu na szczytach pędów rozwijają się atrakcyjne, białe kwiaty płonne zebrane w duże kwiatostany o średnicy do 25 cm, przypominające śnieżne kule, stąd nazwa odmiany. Biel kwiatów podkreślona jest przez ciemnozieloną barwę liści. Pod koniec kwitnienia płatki mogą różowieć. Pojedynczy kwiat składa się z 4 szerokich, muszelkowatych płatków, które pod względem botanicznym są rozrośniętymi działkami kielicha. Brzegi płatków delikatnie karbowane, a ich faktura przypomina bibułę. Kwiaty są gęsto upakowane, ich płatki zachodzą wzajemnie na siebie. Kwitnienie jest obfite, trwa do października. Kwiaty zawiązują się latem poprzedniego roku, dlatego pędów nie należy wiosną przycinać, a jedynie usuwać pędy stare, przemarznięte i suche. Krzew łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, próchniczych, o kwaśnym odczynie podłoża, stale umiarkowanie wilgotnych, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Stanowiska słoneczne, lekko ocienione lub cieniste, osłonięte przed wiatrem. Odmiana o dobrej mrozoodporności, jednak w północno-wschodnich rejonach kraju młode krzewy warto okryć na zimę stroiszem. Hortensje ogrodowe można z powodzeniem uprawiać w dużych pojemnikach wkopanych do gruntu, na zimę przenoszonych do nieogrzewanych pomieszczeń. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach bylinowych i w towarzystwie niewysokich krzewów liściastych oraz iglastych, w miejscach reprezentacyjnych. Jedna z lepszych odmian z przeznaczeniem na kwiat cięty.

autorzy: Grzegorz Falkowski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój półkulisty
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów białe
pora kwitnienia lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
odczyn lekko kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
ogrody orientalne
rabaty
pojemniki
kwiaty cięte
suche bukiety
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 5b

autorzy: Przemysław Bąbelewski; , Związek Szkółkarzy Polskich;

Podział na strefy - rozwiń
Mapa polski

zachodnio-pomorskie pomorskie lubuskie wielkopolskie dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie opolskie warmińsko-mazurskie mazowieckie małopolskie śląskie podkarpackie lubelskie podlaskie świętokrzyskie
pokaż wszystkie
Producenci

Statystyka

Katalog zawiera:

10692 roślin

8514 roślin w produkcji

15967 zdjęć

7395 opisów

Ostatni wpis:

2021-06-21
abeliofylum koreańskie

Użytkowników online:

247 użytkownik online

Poznaj również...

UWAGA! Bazy danych Związku Szkółkarzy Polskich nie mogą by traktowane jako narzędzie do przeprowadzania wyczerpujących poszukiwań na temat prawnej ochrony odmian i nazw roślin oraz dostępności roślin w ofercie szkółek. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań, aby dane prezentowane w naszym serwisie były aktualne i kompletne.

Copyright © 2013 Związek Szkółkarzy Polskich Wszelkie Prawa Zastrzeżone


projekt i realizacja: agencja reklamowa niceday